ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

České basketbalistky chce trénovat 12 cizinců

Velikost textu:

Praha - Čtrnáct zájemců se přihlásilo do výběrového řízení na trenéra české reprezentace basketbalistek, z toho je překvapivě dvanáct zahraničních koučů a jen dva domácí. Rozhodnutí, kdo povede národní tým na mistrovství světa 2010 na domácí půdě, padne 17. října na zasedání výboru České basketbalové federace. Nový reprezentační kouč se pak 24. listopadu dozví jména soupeřů na mistrovství světa při losování v Karlových Varech. "Jména trenérů, kteří se přihlásili do výběrového řízení, nechceme zveřejňovat. Také proto, aby se předešlo případnému tlaku na Sdružení basketbalových trenérů, které po osobních pohovorech se všemi uchazeči vybere do užšího řízení tři kandidáty," řekl místopředseda ČBF Jiří Zídek.

Basketbal
Basketbal
Otevřít galerii
 • Basketbal autor: Markéta Sandanusová, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Basketbal autor: Markéta Sandanusová, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/10/954/95316.jpg?1246002482

Z českých koučů se o místo na reprezentační lavičce ucházejí Lubor Blažek (USK Praha) a Jiří Bárta (BA Sparta Praha). Ze zahraničních trenérů je ve hře i Slovenka Natálija Hejková, která skončila své působení ve Spartaku Moskva a která má na kontě čtyři tituly v Evropské lize. Mezi zájemci jsou i trenéři z Austrálie, Itálie, Srbska, Chorvatska či Slovenska.

Reprezentační lavičku opustil po neúspěchu na mistrovství Evropy v Lotyšsku Milan Veverka. Pod jeho vedením skončily české basketbalistky desáté a po šampionátu vedení ČBF kouče po krátkém působení odvolalo. 

Veverka převzal tým na začátku roku po Janu Bobrovském, který vedl reprezentaci od roku 1998 a dosáhl s ní největších úspěchů v historii ženského basketbalu. V roce 2005 vybojovaly hráčky pod jeho vedením s asistentem Luborem Blažkem titul mistryň Evropy. O dva roky dříve skončily na ME v Řecku druhé, byly páté na olympijských hrách 2004 v Aténách a loni v Pekingu sedmé. Na stejném místě skončily i na mistrovství světa v Brazílii.

Milan Veverka
Milan Veverka
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.