ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Basketbalistky Brna končí, nestačily na drtivou koncovku Bourges

Velikost textu:

Bourges (Francie) - Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno podlehly v rozhodujícím třetím osmifinálovém utkání Evropské ligy ve francouzském Bourges po dramatické koncovce 62:67. Celou sérii prohrály české mistryně 1:2 na zápasy a jsou vyřazeny. Navzdory porážce odvedly Brňanky velmi dobrý výkon a o jejich prohře rozhodlo až závěrečných šest minut. V nich neudržely osmibodový náskok, Bourges po šňůře 13 bodů otočilo výsledek a postup si už nenechalo ujít.

Brněnské basketbalistky
Brněnské basketbalistky
Otevřít galerii
 • Brněnské basketbalistky autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/2/107/10632.jpg?1204313433
 • Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Do čtvrtfinále se tak neprobojoval žádný český celek. Brňanky se do čtvrtfinále v dosavadních 13 startech v Evropské lize nedostaly pouze jednou, před sedmi lety. 

Francouzský tým hrál v úvodu hodně nervózně a nechal se zaskočit rychlými protiútoky Brňanek, které po dvou úspěšných průnicích Maiga-Baové a tříbodovém koši Vítečkové vedly snadno 7:3 a poté 11:6. Hráčky Bourges však z počátečního útlumu a krize vytáhla obdivuhodným způsobem rozehrávačka Dumercová, která třikrát zamířila z tříbodového prostoru a ani jednou neminula cíl. Právě její zásluhou se dostaly v bouřlivé kulise domácí basketbalistky opět do hry.


České mistryně na rozdíl od soupeřek mnohem častěji zakončovaly, nebyly ale procentuálně kromě Maiga-Baové a pivotky Kulichové tak úspěšné. Přesto si s výjimkou poslední minuty úvodní čtvrtiny udržovaly mírný náskok. Na brněnský tým dolehla chvilková krize v úvodu druhé čtvrtiny: basketbalistky Bourges přitvrdily obranu, několikrát vystihly nepřesnou rozehrávku a osmibodovou šňůrou naznačily trhák. 

Plány jim ale překazila Žirková, která sedmi body za sebou v závěru poločasu srovnala skóre. Brňanky dokázaly eliminovat i podkošovou sílu svých protivnic a získaly v úvodní dvacetiminutovce o dva míče více. Krok se soupeřkami nedržely pouze ve střelbě z tříbodového území.


V dramatické přetahované vyšel po změně stran nástup domácímu týmu. Za záchrannou brzdu zatáhla opět přesná Žirková, která zejména z podkošového prostoru byla takřka neomylná. Francouzky navzdory domácímu prostředí neoplývaly takovou suverenitou jako v prvním utkání. Po půlhodině poněkud křečovitě hrající Bourges prohrávalo o dva body 47:49. 

Takticky dobře hrající basketbalistky Brna získaly po tříbodových střelách Horákové a Žirkové sedm minut před koncem sedmibodový náskok. Křečovitě hrající Francouzky se pokoušely dostat z krize bojovností, ještě necelých šest minut před koncem ale prohrávaly 53:61. V závěru jim však zoufalý pokus o zvrat vyšel: v ohlušujícím kotli otočily výsledek a postup si už nenechaly vzít.

Utkání basketbalistek
Utkání basketbalistek
Více fotek
 • Utkání basketbalistek autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/88/8733.jpg
 • Utkání basketbalistek autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/88/8731.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.