ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Vítězstvím v Superbowlu se Pittsburgh stal nejúspěšnějším týmem historie

Velikost textu:
aktualizováno 2. 2. 2009 12:03

Tampa (USA) - Třiačtyřicátý ročník zámořské národní ligy amerického fotbalu (NFL) vyhráli po nedělním finále nad týmem z Arizony hráči Pittsburghu Steelers a stali se historicky nejúspěšnějším týmem americké soutěže. Slavný Superbowl, tedy finálové klání, které je již tradičně jedním z diváckých vrcholů roku, vyhrál celek z Pittsburghu již pošesté. Vítězství 27:23 nad Arizonou Cardinals zajistil Pittsburghu touchdown Santonia Holmese v poslední minutě. Holmes byl následně vyhlášen nejužitečnějším hráčem zápasu.

Radost hráčů Pittsburghu Steelers
Radost hráčů Pittsburghu Steelers
Otevřít galerii
 • Radost hráčů Pittsburghu Steelers autor: ČT24, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/652/65114.jpg?1233558422
 • Finálové klání Pittsburgh-Arizona autor: ČT24, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/652/65115.jpg?1233558625

Pittsburgh hrál o Superbowl již posedmé, přičemž zatím jen jednou prohrál. Šestým vítězstvím se v čele nejúspěšnějších týmů finálových zápasů odpoutal od pětinásobných šampionů Dallasu Cowboys a San Franciska 49ers. Úspěšný tým hned od začátku předváděl, proč byl považován za favorita. V útoku neohroženě postupoval vpřed i zásluhou téměř bezchybného rozehrávače Bena Roethlisbergera a obávané ofenzivě Arizony téměř nic nedovolil. Na začátku druhé čtvrtiny se po touchdownu Garryho Russela dostal do desetibodového vedení.

Poté však převzali otěže hry Kardinálové dirigování zkušeným Kurtem Warnerem. Ten začal rozdávat své přesné pasy a po jednom z nich touchdownem snížil Ben Patrick. V závěru první půle mohla jít Arizona do vedení, když rozehrávala těsně před koncovým územím. Jenže obránce Pittsburghu James Harrison Warnerovu rozehrávku zachytil a následně s míčem proběhl celé hřiště, čímž zajistil Steelers poločasové vedení 17:7.

Vítězství pro Pittsburgh se urodilo až v samém závěru

Arizona se z šoku dlouho vzpamatovávala a jen se štěstím unikla dalšímu inkasovanému touchdownu. Jenže v poslední čtvrtině se Pittsburghu přestalo dařit a Kardinálové se vrátili do hry. Sedm a půl minuty před koncem zaznamenal touchdown nejlepší chytač současnosti Larry Fitzgerald, který byl do té doby skvěle bráněn.

Fitzgerald exceloval v samém závěru. Pittsburgh se dostal pod velký tlak a chyboval. Tři minuty před koncem ve vlastním brankovém území fauloval a daroval Arizoně dva body a míč. Warner nabídkou nepohrdl a hned poslal dlouhou přihrávku na Fitzgeralda, který se již nenechal chytit a zhruba šedesátimetrovým během zajistil Arizoně vedení. Pittsburgh však zachoval klid. Rychle se dostal na polovinu soupeře a 40 sekund před koncem našel Roethlisberger pasem Holmese, který dokázal udržet míč v hřišti a zajistil Ocelářům rekordní šestou trofej Vince Lombardiho.

Superbowl je i marketingová show 

"Byl to zápas velmi dramatický, řekl bych, že to byla velkolepá podívaná i pro diváky, kteří jsou odkojeni tradičními evropskými sporty," uvedl zpravodaj ČRo Vít Pohanka. Na otázku, proč je právě tento sport v zámoří tím nejpopulárnějším, odpovídal Vlastimil Tománek z českého týmu Prague Panthers: "Je to charakterem hry. Pravidla jsou každému jasná, avšak klíčovým momentem je propracovaná taktika. Je to dynamický, agresivní sport, ve kterém se možná promítá charakter samotného národa," poznamenal Tománek.

Podle neoficiálních údajů sledovalo na televizních obrazovkách finále americké fotbalové ligy zhruba 97,5 milionu lidí. Superbowl je také mimořádná událost z hlediska komerčního zisku z reklamy. Za dlouhé televizní spoty, často vytvářené speciálně pro tuto příležitost, platí firmy a společnosti astronomické částky. Televize NBC, vlastnící vysílací práva na sportovní klání, vyinkasovala za reklamy odvysílané během přenosu na 206 milionů dolarů. "Očekávala se však vyšší než předpokládaná sledovanost, proto si televizní společnosti pravděpodobně dodatečně naúčtují další platbu za tento nárůst," předpokládá Daniel Köppl z časopisu Marketing & Media.

Radující se Anthony Madison
Radující se Anthony Madison
Více fotek
 • Radující se Anthony Madison autor: ČT24, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/652/65116.jpg
 • Finálové klání Pittsburgh-Arizona autor: ČT24, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/652/65117.jpg
 • Oslavy po finále autor: ČT24, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/652/65154.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.