ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Basketbalistky Brna porazily Bourges, Praha podlehla Spartaku Moskva

Velikost textu:

Brno - Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno porazily po dramatickém závěru druhého osmifinále Evropské ligy francouzský celek Bourges 61:59 a vynutily si rozhodující třetí zápas. O postupujícím se rozhodne ve středu ve Francii. Naopak hráčky ZVVZ USK Praha i ve druhém utkání osmifinále Evropské ligy podlehly favorizovanému Spartaku Moskva a v soutěži končí. Pražanky v pátek na domácí palubovce prohrály 78:92 a neodčinily úterní nezdar z Moskvy.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Oproti úternímu prvnímu zápasu ve Francii začaly domácí Brňanky přesněji a získaly hned v úvodu čtyřbodový náskok. Snažily se soupeřky nepouštět v podkošovém prostoru do střeleckých pozic a po zisku míče se pokoušely o rychlé protiútoky. Takřka celou úvodní čtvrtinu se jim záměr dařilo s potížemi plnit, problémy ale měly s pokrytím tříbodových střel. V podkošových soubojích zase neuhlídaly dvoumetrovou brazilskou pivotku Santosovou, která sbírala odražené míče a zakončovala.

V útoku se ale postupně přesnost Brňanek vytrácela. Hráčky Bourges vynikaly tvrdou a nekompromisní obranou, proti které se české mistryně jen s obtížemi prosazovaly. Takřka s klaksonem úvodní čtvrtiny Miyemová dala koš, při střele byla ještě faulována a vyrovnala na 19:19.

Hra českého týmu byla v těchto okamžicích křečovitá, zlepšení nepomohla ani Slovenka Žirková, která se pokoušela se sebezapřením po zranění bojovat. Po hluchých třech minutách vytáhla Brňanky z krize dvěma přesnými tříbodovými střelami Vítečková. Jenže zarputile bojující Francouzky těžily z výškové převahy a lepšího doskakování a snadno nepatrnou ztrátu smazaly. Po dvaceti minutách vedly domácí hráčky pouze o dva body.

Tvrdá hra se souboji o každý míč gradovala po přestávce. Brňanky měly sice převahu, hráčky bez míče se ale jen s obtížemi při těsném bránění uvolňovaly. Útoky Bourges dirigovala Dumercová, která dodávala protiútokům rychlost. Francouzky získaly postupně až pětibodový náskok, ten ale stačily Brňanky v závěru třetí čtvrtiny zvrátit a vyrovnat na 49:49. Radost jim ale překazila současně s klaksonem tříbodovým košem Dumercová.

Takřka čtyři minuty v závěrečné čtvrtině pak při urputné bitvě nepadl koš. Soupeř pozměnil taktiku a spoléhal na postupné protiútoky, Brňanky se vzchopily až v závěrečných dvou minutách, kdy Maigaová-Baová dvěma koši za sebou otočila výsledek.

Šestnáct sekund před koncem stejná hráčka proměnila pouze jeden trestný hod, po kterém Brňanky vedly 60:58. Na druhé straně dala také pouze jednu šestku Santosová a po rychlém faulu soupeře přidala zase jenom bod Whitmoreová. Soupeři zbylo pět sekund na závěrečný útok, ale dostal se jen ke střele z poloviny hřiště, kterou Melainová neproměnila.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.