ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Basketbalistky USK prohrály v Moskvě a hrozí jim vyřazení

Velikost textu:
aktualizováno 27. 1. 2009 18:40

Moskva - České basketbalistky ZVVZ USK Praha v prvním utkání osmifinále Evropské ligy podlehly na palubovce Spartaku Moskva 86:102. Aby odvrátily hrozbu vyřazení ze soutěže, musejí v domácí páteční odvetě zvítězit, jinak pro ně letošní vystoupení na pohárové scéně skončí. Osmifinále se hraje na dvě vítězná utkání.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

České vicemistryně ale v Moskvě zanechaly sympatický dojem. Spartak Moskva, vítěz posledních dvou ročníků Euroligy, už v základní skupině vzbudil respekt svými výsledky, když z deseti zápasů jen jedinkrát prohrál a při svých výhrách některým soupeřům uštědřil i padesátibodové debakly.

Současný vedoucí tým české ligy však v ruské metropoli vzdoroval statečně, třebaže byl před dnešním zápasem považovaný za jasného outsidera. Vysokoškolačky může hřát třeba to, že Spartaku nastřílely 86 bodů, což se ještě žádnému celku v letošním ročníku Evropské ligy nepodařilo.

To ocenil i trenér Lubor Blažek. "Hráčky podaly výborný výkon, asi nejlepší, který tady proti domácímu Spartaku někdo předvedl. Že jsme dali tolik bodů, je výborné, výsledek opravdu nevypadá špatně, ale rozdíl mohl být ještě nižší. Na konci jsme ale udělali pár chyb," řekl kouč Pražanek.

Spartak i při výhře "jen" o 16 bodů však znovu ukázal, díky čemu v posledních letech vládne na mezinárodní scéně. Moskvanky znovu táhl hvězdný kvartet Birdová, Taurasiová, Fowlesová a Jacksonová. Společně se postaraly hned o 88 nastřílených bodů svého týmu, ostatní hráčky přispěly jen čtrnácti body. Na druhé straně zářily Lindsay Whalenová a hlavně Evanthia Maltsiová, které se blýskly 20 a 27 body.

Hlavní hvězdy Spartaku byly k neudržení po celý zápas. Už na konci první čtvrtiny šly do patnáctibodového vedení, ale USK se zlomit nenechal a dokázal na údery domácích hráček odpovědět. V poločase hostující tým ztrácel pouze devět bodů a nadějný odstup držel i po přestávce.

V závěru třetí čtvrtiny však na palubovce začala řádit Američanka Fowlesová. Olympijská vítězka z loňského roku se sama v krátkém časovém rozmezí postarala o osm bodů za sebou a definitivně svůj tým uklidnila, když domácí hlavně díky ní získaly dvacetibodový náskok. "Fowlesová s Jacksonovou nám dělaly nejvíc problémů. Pod košem jsou strašně silné, je těžké je zastavit nebo vůbec nějak bránit," podotkl Blažek.

Ve čtvrté čtvrtině se však Pražanky znovu vzchopily a šestnáctibodové manko jim do odvety dává alespoň částečnou naději, že s velkým favoritem mohou držet krok. "Výhledově na pátek jsme se ujistili, že je s nimi možné hrát. Aby to ale bylo ještě lepší, musíme ještě zlepšit nějaké věci v obraně," dodal Blažek.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.