Rychlejší? Přehlednější? Zkuste nový web ČT sport spuštěný v testovacím režimu.

ČTsport

ČTsport
čtvrtek 13. prosince 2018 Lucie

Nohejbalista Vanke před MS: Chceme obhájit obě zlata, tajně sníme o tom třetím

Velikost textu:

S nejvyššími ambicemi odjíždí česká nohejbalová reprezentace na mistrovství světa do rumunské Kluže. Na dosud posledním šampionátu, který se konal v roce 2016 v Brně, totiž nohejbalisté brali dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili a mezi největší favority patří i letos. Snem českého výběru jsou samozřejmě zlata ve všech třech kategoriích, v cestě ale budou stát tradiční soupeři Slováci a také silný domácí výběr.

Jan Vanke (vpravo) při smeči na síti
Jan Vanke (vpravo) při smeči na síti

Kvůli pracovním povinnostem reprezentantů toho národní tým před šampionátem spolu příliš neodehrál. "Jelikož každý máme svoje civilní zaměstnání, tak jsme stihli jenom dvě víkendová soustředění teď před turnajem," říká kapitán reprezentace Jan Vanke.

Ve všech třech disciplínách – jednotlivci, dvojice, trojice – se na MS v Kluži bude hrát stejně jako před dvěma lety nejdřív kvalifikace. "Je to proto, aby si všichni zahráli a nebyly příliš velké kvalitativní rozdíly mezi týmy," vysvětluje úřadující mistr světa v singlu Ondřej Vít.

přehrát video
Téma SZ: Nohejbalisté před mistrovstvím světa

Dvanáctka kvalifikantů se utká o postup do základních skupin, kde na ně bude čekat osm nasazených týmů včetně Česka. To obhajuje na turnaji tři medaile včetně dvou zlatých z domácího šampionátu před dvěma lety.

"Obhájit je vždycky těžší než vyhrát poprvé. Ale uděláme maximum pro to, abychom ty dvě zlata vybojovali znovu, a tajně sníme i o tom historickém třetím, které se nám ještě nikdy nepovedlo získat. Takže cíle a ambice jsou velké," připouští Vanke.

Cestu za ceněným treblem budou chtít svěřencům trenéra Petra Guldy překazit zejména Slováci. "V minulosti byli lepší, vyhrávali šampionáty, teď se to myslím převážilo trochu na naši stranu. Pak jsou tam samozřejmě domácí, singlista Bobis už mistrovství také vyhrál. Velmi atraktivním soupeřem bude Korea s jejím akrobatickým stylem smečování, do bojů o medaile mohou zasáhnout Francouzi, Maďaři nebo Švýcaři," vyjmenovává Vanke.

S řadou soupeřů se reprezentanti potkávají i v české extralize. "Čelákovice rekrutovaly několik hráčů jokgu, což je korejský národní sport a obdoba nohejbalu, proti kterým hrajeme i v extralize," říká Vanke. "Slováci hrají ve Vsetíně už asi šest let, další je v Čelákovicích, takže se známe opravdu dobře. Překvapit se nemáme moc čím, bude to jen o tom, kdo dokáže zahrát svůj standard v ten pravý okamžik," dodal Vít.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.