ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard
ME v házené

Filip: Chodili za námi Švédové a ptali se, jak to děláme

Velikost textu:

Čeští házenkáři zanechali na evropské šampionátu skvělý dojem. Podle jednoho z dvojice trenérů Jana Filipa konečné šesté místo vůbec neodpovídá současnému stavu házené v České republice. Poznamenal také, že za jeho týmem přišli například švédští házenkáři a ptali se, jaký je český recept na úspěch.

Jan Filip
Jan Filip

"Myslím, že ženy i chlapi uhráli výsledky, které se neshodují s tím, jak česká házená opravdu vypadá. Za mě je to zázrak a možná i částečně, že to přišlo teď, tak jestli to není nějaký impulz, aby se u nás v české házené něco stalo," uvedl Filip, jehož svěřenci v utkání o páté místo podlehli domácím Chorvatům 27:28.

V českém házenkářském prostředí panují napjaté vztahy. Kvůli neustálé kritice a útokům ze strany zástupců některých klubů se rozhodli k 31. lednu rezignovat prezident svazu Radek Bendl a manažer reprezentací Karel Nocar. Navzdory tomu národní týmy dosáhly na historické úspěchy.

"V tom prostředí, v kterém se česká házená bohužel nachází, vztahově, celkově připraveností hráčů a klubů, je neskutečné, že máme ženské osmé na světě a chlapy šesté v Evropě. Jsem nadšený, že jsme došli až sem, ještě si to ani nedokážu úplně uvědomit. Byl to fičák, 14 dní v kuse. Zaplaťpánbůh za to, že jsme tu mohli být takhle dlouho, že jsme součástí toho nejlepšího, co tu je. V tohle nedoufal nikdo z nás," doplnil Filip.

přehrát video
Házenkáři prohráli s Chorvatskem 27:28, na ME obsadili 6. místo

Jan Filip: "Pro nás je to výzva, po takovém šampionátu možná budou nějaké další děti, které budou mít zájem o házenou. Je třeba toho využít. Přál bych si, aby to třeba dodalo sílu dětem, mládeži, která u nás vyrůstá, aby na sobě pracovaly, to je základ. Tenhle úspěch se nezískal jen tak. Kluci si to odpracovali a dneska si to můžou vychutnat, co dokázali."

Tým přitom vstoupil do šampionátu debaklem od Španělska. "Tým se prostě zvednul, v každém zápase odevzdal víc než maximum. Je nádherné, když za vámi přijdou Švédi a řeknou, nemohl by nám váš tým ukázat cestu, jakou to děláte, jak dokážete takhle hrát za vlast? Ještě někdo přišel a řekl, že takhle se tu neprezentoval žádný jiný tým, co se týče energie, emocí. To je pro nás obrovská výhra," podotkl Filip.

Český celek dokázal konkurovat soupeřům, kteří mají k dispozici více peněz a ostřílenější hráče. "Když se podíváte, kde hrají naši hráči, nemáme jediného z první bundesligy. Máme jednoho hráče, který hraje Ligu mistrů, Pavla Horáka. To nemá žádný jiný tým, co byl tady," řekl Filip.

"Ale my jsme tu vytvořili tým, který sice vystartoval do šampionátu porážkou o 17 gólů se Španěly, ovšem co tu kluci předváděli další dny, to mi hlava do dneška nebere. A zápasy ukázaly, že to není náhoda," dodal.

Čeští házenkáři po porážce s Chorvatskem
Čeští házenkáři po porážce s Chorvatskem

Věří, že mužstvo zůstane pohromadě. "Někteří hráči jako Babák nebo Jurka nám tu chyběli, ti mohou do týmu naskočit. Vidím do budoucna i pár mladých hráčů z juniorské reprezentace. Ale základem je tenhle tým, ukázal obrovskou sílu a je důležité, aby zůstal spolu. Že jsme se mohli měřit s těmi nejlepšími, to je obrovská devíza do budoucna," podotkl Filip.

Stále přitom vidí rezervy. "Na čem musíme pracovat, to je přechod do rychlého útoku, to musí být rychlejší. Pak hra na pivotu, tam se potřebujeme posunout. Ještě jsou i další věci, to jsou minidetaily. I Francouzi se musí posouvat," dodal Filip, který vede tým spolu s Danielem Kubešem.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.