Paralympijský magazín

Gruzínci selhali proti Ukrajině, naopak Francie s Islandem problémy neměla

Helsinky/Tel Aviv – Gruzínští basketbalisté na ME překvapivě podlehli Ukrajině (81:88) a zkomplikovali si situaci ve hře o postup. V dalším ze zápasů Francie pohodlně přehrála Island (115:79).

Utkání Francie - Island
zdroj: ČTK/Panoramic autor: Herve Bellenger

Ve skupině B už není žádný neporažený tým, protože Itálie podlehla Litvě 73:78 a Němci prohráli s Izraelem 80:82, ačkoli v poslední čtvrtině vedli rozdílem 16 bodů. Strůjcem prvního izraelského vítězství na turnaji byl pivot Richard Howell, autor 23 bodů, devíti doskoků a sedmi zisků.

Ve skupině A v Helsinkách zaznamenala Francie pohodovou výhru 115:79 nad Islandem, který bude soupeřem české reprezentace v kvalifikaci mistrovství světa. Hned osm Francouzů dalo devět a více bodů, nejvíce Nando De Colo s 16 body. Za Island dal 23 bodů Jon Stefansson.

Už třetí výhru zaznamenalo Slovinsko, které otočilo duel s Řeckem, které ještě čtyři minuty před koncem vedlo. Koncovku ale vyhrálo Slovinsko 12:4 a po vítězství 78:72 vede helsinskou skupinu. Hvězdní rozehrávači Luka Dončič a Goran Dragič zaznamenali dohromady 42 slovinských bodů, tedy více než zbytek týmu.

Domácí Finové zvládli na turnaji už druhé prodloužení, po favorizované Francii v nastavení porazili i Polsko. Tentokrát na to potřebovali dokonce dvě dodatečné pětiminutovky, na výhře 90:87 se podílel Lauri Markkanen 27 body a devíti doskoky.

Mistrovství Evropy basketbalistů:

Skupina A (Helsinky): Francie - Island 115:79 (49:42), Slovinsko - Řecko 78:72 (35:30).

Skupina B (Tel Aviv): Ukrajina - Gruzie 88:81 (51:38).