ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan
ME v basketbalu

Welsch: Být v mladém kolektivu mě omlazuje. Moje role už je jiná

Velikost textu:

Kluž – Jiří Welsch je posledním českým basketbalistou, který zažil všechna mistrovství Evropy. Sedmatřicetiletého kapitána reprezentace čeká jeho pátý šampionát. Český veterán věří, že i omlazený kádr dokáže být úspěšný. Přímý přenos úvodního duelu českého týmu s Rumunskem sledujte v pátek od 19:20 na ČT sport a webu ctsport.cz.

Jiří Welsch
Jiří Welsch

Welsch debutoval v národním týmu už v osmnácti letech, v roce 1999 si zahrál na prvním Eurobasketu, na který se Česká republika probojovala. Zůstal posledním mohykánem své generace. "Je to zvláštní. Moji vrstevníci už většinou překročili na druhý břeh. Trenéři, manažeři, vedoucí týmu... Ale být v mladém kolektivu mě omlazuje. To nadšení, energie a vášeň pro hru, to bylo to, co mě vtáhlo zpátky do národního týmu a co mě drží dodnes," řekl.

"Za ty roky se moje role hodně změnila. První šampionát byl v 1999, to mi bylo devatenáct let. Byl jsem mladý, dravý, hrál jsem vedle zkušených českých veteránů. Pak jsem odešel do Ameriky, pár sezon za nároďák nehrál. Pak přišla druhá fáze, kdy jsem cítil, že reprezentace je můj tým. Cítil jsem velkou zodpovědnost za to, co se dělo na hřišti i mimo něj. Ne že bych ji teď necítil, ale tehdy to bylo ještě intenzivnější. A potom od roku 2012 tam nastalo předávání moci a od té doby přijímám roli toho veterána, která je rok od roku větší a silnější," vzpomínal.

Svého dlouholetého parťáka Luboše Bartoně nyní musí poslouchat jako trenéra. "Ale je to v pohodě. V autobuse samozřejmě sedí vepředu mezi trenéry, ale po příjezdu do Kluže jsme ho museli vytáhnout dozadu mezi nás hráče, protože vepředu je hrozná nuda s těma bafíkama. A on s radostí přijal. Je to ale jiné. Komunikace je jiná, i když se známe dlouhou dobu," připustil Welsch.

Škoda absence Veslého a dalších možných opor

Také ho mrzí, že při možná jeho poslední velké akci se nepovedlo dát dohromady nejsilnější možný tým. K dispozici není hned sedm hráčů z minulého šampionátu včetně Jana Veselého.

přehrát video
Český tým vyzve na úvod ME domácí Rumuny

"Jet sem s pocitem lítosti by bylo špatné, ale ano, mrzí mě to. Nečekal jsem, že to bude takhle. Kdyby tady byli všichni hráči, co mají český pas a mohou hrát, tak s výjimkou Tomáše Satoranského bychom buď všichni seděli na lavičce, nebo bychom tu vůbec nebyli. To oslabení je silné, ale je to tak, jak to je," prohlásil Welsch.

Oslabení podle něj rozhodně neznamená, že by si český tým měl dávat menší cíle. "Cíl pokusit se postoupit ze skupiny je i se všemi okolnostmi dosažitelný. Troufnu si říct, že máme štěstí na los a ta naše skupina je nejhratelnější. Ne nejslabší, ale nejhratelnější."

"To, co nadchlo fanoušky před dvěma lety, se těžko bude opakovat. Ale co se týká ambicí, tak bychom neměli slevovat. Měli bychom myslet na to, že se odsud chceme podívat do Istanbulu a postoupit. A je to reálné," dodal český kapitán.

přehrát video
Basketbalisty v Kluži zkontrolovali dopingoví komisaři
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.