ČTsport

ČTsport
úterý 14. srpna 2018 Alan

Odešla legenda českého volejbalu. Josefu Musilovi bylo 85 let

Velikost textu:
aktualizováno 27. 8. 2017 19:28

Praha – Ve věku 85 let v sobotu zemřel nejlepší český volejbalista minulého století Josef Musil. Dvakrát se stal mistrem světa i Evropy, získal také stříbro a bronz z olympijských her a anketou FIVB byl vyhlášen jedním z osmi nejlepších hráčů historie. V československé reprezentaci působil dlouhých sedmnáct let, poté se stal volejbalovým trenérem. V roce 2009 obdržel Musil Medaili Za zásluhy.

Josef Musil
Josef Musil

Musil byl známý pod přezdívkou Bulda. V 50. a 60. letech hrál jako nahrávač Vysokých škol Praha a úspěšně reprezentoval československou reprezentaci. S tou se přitom původně rozloučil už po olympiádě v Tokiu a vrátil se ke svému civilnímu zaměstnání do tiskárny na Zbraslavi, jenže před mistrovstvím světa 1966 za ním přišli funkcionáři s žádostí o pomoc. Domácí tým získal v Praze zlato a čtyřiatřicetiletý Musil byl vyhlášen nejlepším hráčem šampionátu.

Sedminásobný mistr republiky později hrál i trénoval v Itálii. Volejbal hrál až do sedmdesáti let, kdy ještě oblékal dres Spojů ve čtvrté pražské třídě, poslední léta jeho života ale poznamenala vážná nemoc.

V roce 2001 Musil s přehledem triumfoval v anketě o nejlepšího českého volejbalistu 20. století. O tři roky později byl v americkém Holyoke jako první český volejbalista v historii uveden do mezinárodní Síně slávy.

"Je to pro mě obrovské vyznamenání, protože jsem volejbalem strávil valnou část života. Kdybych ale neměl kolem sebe dobré družstvo, a to po několik generací, kdy jsme byli na vrcholu, nemohl bych tuto cenu nikdy dostat," řekl tehdy Musil.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.