ČTsport

ČTsport
sobota 22. září 2018 Darina

Sezonu házené odstartuje už třetí Česko-Slovenský pohár

Velikost textu:

Praha – Ještě na začátku roku to vypadalo, že nová sezona házenkářů bude česko-slovenská. Nakonec však spojení obou národních soutěží nedopadlo a formát české extraligy tak zůstal stejný. Start sezony bude přesto česko-slovenský, protože o víkendu se v Plzni koná už třetí ročník Česko-Slovenského poháru. Přímé přenosy nabídne ČT sport a web ctsport.cz. Ovšem hlavní cíl tuzemské házené zůstává stejný – společně se Slováky a Maďary kandidovat na uspořádání evropského šampionátu mužů v roce 2022 nebo 2024. Potvrdil to prezident svazu Radek Bendl.

Český házenkář Tomáš Babák
Český házenkář Tomáš Babák

Ten také řekl, že jednání mezi těmito třemi svazy trvají už přes rok. "S ohledem na vizi situovat finálové zápasy do Prahy jsme logicky převzali v naší pracovní skupině určitou vůdcovskou roli," dodal Bendl s tím, že v pokvětnové atmosféře nejasností v oblasti státní podpory sportu český svaz další úsilí v projektu hodně zvažoval. "Poslední jednání na ministerstvu nás přesvědčila, že bude naší snahou závaznou přihlášku podat," dodal šéf svazu.

O pořadatelích Euro 2022 a Euro 2024 házenkářů se rozhodne v červnu příštího roku na kongresu EHF. Závazná kandidatura musí být podána do začátku listopadu. "Je s tím spojeno předložení velkého množství podkladů a záruk," vysvětlil Bendl.

V nadcházející sezoně čekají reprezentace žen i mužů špičkové akce – muži hrají evropský šampionát v Chorvatsku, ženy mistrovství světa v Německu.

přehrát video
Startuje házenkářská sezona

Házenkáře, které v dalších třech letech povede dál dvojice Jan Filip – Daniel Kubeš, čekají až do lednového ME jen přípravná utkání. "Tým bude mít díky postupu víc prostoru na společnou přípravu. Na mistrovství Evropy pak budeme bojovat i o dobré nasazení do červnové baráže o MS 2019, kam jako účastník Euro máme zajištěný přímý postup," vysvětlil situaci manažer reprezentací Karel Nocar. V chorvatském Varaždínu narazí český tým v základní skupině ME na Španělsko, Dánsko a Maďarsko.

Herní přípravu na prosincové MS házenkářek v Německu (1.-17. prosince) zajistí tradiční turnaj O štít města Chebu, kterého se od 23. do 25. listopadu vedle českého výběru zúčastní také týmy Norska, Švýcarska a Rakouska. V základní skupině světového šampionátu narazí český výběr na Norky, Švédky, Maďarky, Argentinky a Polky.

V této sezoně budou házenkářky bojovat také o postup na Euro 2018 ve Francii. Do něj vstoupí česká reprezentace už 27. září zápasem ve Zlíně proti Islandu, dalšími soupeřkami budou Dánky a Slovinky. Ze skupiny postoupí na závěrečný turnaj dva nejlepší týmy.

V pohárové Evropě budou Česko reprezentovat mistrovská Dukla Praha a Plzeň. "Už se dost psalo o tom, že náš islandský soupeř je kvalitní a los nebyl ani z hlediska klubové kasy příliš příznivý, na druhou stranu je FH tým, který hraje podobnou házenou jako my a určitě uděláme vše pro to, abychom se přes něj dostali do druhého kola," řekl Tomáš Petržala, brankář Dukly.

Dukla a Plzeň o víkendu změří síly s celky Prešova a Šaly ve 3. ročníku Česko-Slovenského poháru, jenž měl zatím jediného vítěze - v letech 2015 a 2016 zvítězil prešovský Tatran. "Zatím se v této soutěži o trofej utkaly vždy slovenské týmy a myslím, že je na čase, aby minimálně finále mělo českého zástupce, s tím také do Plzně vyrazíme," uvedl trenér českého mistra Jan Josef. V sobotu 26. srpna se střetnou v semifinále Dukla – Šala a Plzeň – Prešov, v neděli se opak hrají zápasy o konečné umístění.

Extraliga odstartuje druhý víkend v září a vyvrcholí v dubnu a květnu 2018 opět play-off pro osm nejlepších celků. Boje o medaile se uskuteční ve druhé polovině května. Český pohár házenkářů začíná první zářijový víkend a vyvrcholí 27. a 28. ledna příštího roku v Chebu turnajem Final4. Trofej obhajují Lovosice, které jsou společně s dalšími extraligovými týmy nasazeni do 3. kola, to se hraje 21. a 22. října.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.