Vítěznou sérii Pardubic zastavilo USK, Nymburk porazil Svitavy

Praha – Šestizápasová vítězná ligová série basketbalistů Pardubic je u konce. Postaralo se o to USK Praha, které druhý celek tabulky porazilo 74:62. Východočeši, kteří ve čtvrtek přišli po porážce od Székesfehérváru o šanci na postup do play-off v Evropském poháru FIBA, prohráli v domácí soutěži teprve počtvrté v sezoně, naposledy byl nad jejich síly v listopadu Prostějov.

Pro USK byla výhra důležitá v boji o horní šestku týmů pro nadstavbovou část. Pražané o ní ve své hale na Folimance rozhodli ve třetí čtvrtině, v níž od poločasového stavu 33:35 šli do vedení 51:36. Jaromír Bohačík se na třetím vítězství v řadě podílel 20 body. Ještě o jeden víc dal pardubický Dominez Burnett, ale neměl takovou podporu spoluhráčů, Pardubičtí také minuli devět šestek z dvaceti.

"V poločase jsem řekl hráčům, že takto nelze pokračovat a musíme zlepšit obranu a začít běhat. A v útoku stejně jako v obraně musíme hrát jako tým. To se podařilo změnit. Když jsme pak z vedení o dvanáct klesli na šest a Pardubice dotahovaly, nezačali jsme panikařit. To bylo klíčové," konstatoval trenér USK Mirsad Alilovič.

Basketbalisté USK zdolali Pardubice a drží v tabulce šesté místo

"Domácí hráli s ohromnou energií, hladem po vítězství a s chutí rvát se o každý míč. V tom nás přehrávali pod oběma koši jak v obraně, tak v útoku," řekl pardubický kouč Tomáš Bartošek.

V boji o skupinu A1 má nyní USK dvě kola před koncem základní části na šestém místě jednobodový náskok před Ústím nad Labem, s kterým se utká v příštím kole. Severočeši si pohoršili po porážce 84:88 v Jindřichově Hradci, za který Terrell Lipkins nastřílel 28 bodů.

Osmý Prostějov po obměně kádru utrpěl v Opavě dokonce už čtvrtou porážku za sebou (72:91) a už ho prakticky jistě čekají boje ve skupině A2. Mistrovský Nymburk nezaváhal proti Svitavám a zvítězil 81:69, Děčín si pojistil třetí místo po triumfu 80:71 nad dosavadním sousedem v tabulce Kolínem.

V pondělní dohrávce 20. kola dokázali ostravští basketbalisté porazit Brno 79:73. Hráče Ostravy táhla za vítězstvím možnost odpoutat z posledního místa tabulky, ale v první čtvrtině se do vedení dostalo Brno.

Ostrava uspěla v Brně a přenechala soupeři poslední místo

Hosté se postupně začali prosazovat a ve třetí části jejich vedení narostlo až na 15 bodů. Drama ještě ze zápasu udělal nejproduktivnější hráč na palubovce Michal Křemen, který trojkou a trestným hodem snížil na rozdíl tří bodů. Ostrava se ale nakonec dopracovala k vítězství, a vrátila tak soupeři porážku z prvního vzájemného zápasu.