ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Vykloubené rameno, KO a monokly. První basketbalový zápas nabídl pořádnou divočinu

Velikost textu:

Tři dny před Vánocemi roku 1891 se odehrála událost, díky níž vznikl jeden z nejhranějších sportů současnosti. Kanadský školní instruktor James Naismith tehdy pro své žáky, kteří se nudili během tuhých zim, vymyslel na škole v americkém Springfieldu novinku s míčem a dvěma koši. Začala tak éra basketbalu, i když první zápas měl k současné podobě hodně daleko.

Socha Jamese Naismithe, zakladatele basketbalu
Socha Jamese Naismithe, zakladatele basketbalu

Ve světě sportu nevydělal nikdo více peněz něž Michael Jordan. Třiapadesátiletá basketbalová legenda, která nejlepší léta strávila v dresu Chicaga Bulls a má na kontě celou řadu rekordů, během svého života vydělala neuvěřitelných 1,7 miliardy dolarů (přibližně 45 miliard korun). Za úspěchem americké hvězdy ale kromě talentu, píle a dalších faktorů stojí také James Naismith, který přesně před 125 lety s hrou na koše přišel.

K vzniku basketbalu pomohly tuhé zimy, které ve Springfieldu ve státě Massachusetts panovaly. Studenti tak nemohli trávit příliš času sportem venku a místo tělocviku dělali na chodbách rozruch a tehdy Naismith, který měl na starost právě fyzickou připravenost, začal přemýšlet, jak situaci vyřešit.

Nejprve přišel s vnitřními alternativami na fotbal a lakros, což ale studenty příliš nebavilo a často se zápasy měnily v násilné souboje. Naismith tedy začal přemýšlet o zcela nové hře, a tak se začal rodit basketbal.

"Jednoho dne jsem dostal nápad. Zavolal jsem kluky do tělocvičny, rozdělil jsem je do dvou týmů po devíti a dal jim starý fotbalový míč. Ukázal jsem jim dva koše na broskve, které byly zavešeny na každém konci haly, a řekl jim, že cílem je dostat míč do protějšího koše. Pískl jsem a první basketbalový zápas začal," vzpomínal v roce 1939 tehdy 77letý Naismith pro rádio.

Koše tehdy visely přibližně 3 metry vysoko na zábradlí u balkónu. Nevýhodou však bylo, že neměly zespod díru. Pro míč tak musel po žebříku lézt školník.

V prvním basketbalovém střetnutí to ale nebylo příliš potřeba. Duel totiž údajně skončil pouze 1:0 po trefě Williama R. Chase, navíc poté následovala velká bitka. "Neměl jsem tehdy sepsáno dost pravidel, což byla chyba. Kluci se začali žďuchat, kopat a chytat do klinče. Nakonec skončili uprostřed tělocvičny všichni proti všem. Než jsem je rozdělil, jeden chlapec dostal KO, několik jich mělo monokl a jeden vykloubené rameno. Byla to úplná vražda," prohlásil Naismith.

Kvůli incidentu chtěl na basketbal zanevřít, ovšem studenti ho nakonec přemluvili, aby své stanovisko přehodnotil. "Přišel jsem proto s novými pravidly. Nejdůležitější byl zákaz běhání s míčem, žďuchání a bouchání. Poté jsme to tedy zkusili znovu a najednou z toho byl čistý sport," dodal.

Naismithova pravidla se skládala z 13 zásadních bodů, z nichž většina platí i dodnes. Od té doby se basketbal rozšířil do dalších škol a nyní patři k nejhranějším sportům na světě.

"Otec basketbalu" se za svůj čin dočkal i celé řady poct. V domovském Almonte v kanadském Ontariu má bronzovou sochu a ve Springfieldu je po něm pojmenovaná Síň slávy.

První pravidla basketbalu sepsaná Jamesem Naismithem
První pravidla basketbalu sepsaná Jamesem Naismithem
Zdroj: sportsnet.ca

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.