ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Kafka se před devátým šampionátem drží hesla: "Dokud můžeš, hraj"

Velikost textu:

Praha – Od roku 2000 nechyběl na žádném světovém mistrovství. Florbalový brankář Tomáš Kafka v Rize opět prodlouží svou úctyhodnou sérii. Doufá, že česká reprezentace i přes problémy během přípravného období potvrdí příslušnost k elitě a popere se o medaile. Šampionát zahájí v sobotu od 15:45 duelem s Norskem. V neděli nastoupí od 17:15 proti domácímu Lotyšsku. Přímé přenosy nabídne ČT sport a web ctsport.cz.

Tomáš Kafka
Tomáš Kafka

"Už teď schytávám kritiku a komentáře, že jsem starý. Ať jsem soudný a odmítnu nominaci. Nechci vysílat žádné signály, protože to způsobí lavinu, s níž se nechci teď vůbec vypořádávat," řekl Kafka.

Negativní část reakcí na jeho nominaci jej však žene dopředu. "Přispívá to k tomu, abych ještě víc času a úsilí věnoval přípravě. Přemýšlel jsem, jak si to poskládat, jak vyvážit trénink a odpočinek, protože v mém věku je to hodně o regeneraci. Musíte v 38 letech zvažovat, jak nakládáte se svým tělem," uvedl brankář, který stejně jako před dvěma lety nasadil před šampionátem speciální dietu.

Během šampionátu vytvoří dvojici s Lukášem Součkem z Vítkovic, ostatní kandidáti si na šanci musí opět počkat. Ve Střešovicích dostává vedle něj stále více prostoru Michal Rebro. "Já jsem takový, že začnu maximálně fungovat v situaci, kdy vím, že je to potřeba. Takhle funguji v práci, takhle funguji asi i doma. A ve florbale to není jinak," prohlásil dvojnásobný otec pracující na manažerské pozici.

přehrát video
Florbalisté mají za sebou první trénink v Rize

Pro další uchazeče o brankářský post je podle Kafky těžké jej předčít. "Chytání je hodně o zkušenostech. Je hrozně těžké, aby přišel někdo, kdo to vyváží tím, že je o 20 až 30 procent lepší v jiných disciplínách. Že bude mít super reflex, super pohyb. On musí být o dvacet procent lepší než já. Navíc ono nestačí být o třicet procent lepší měsíc nebo dva, on to musí prokázat dva roky," uvažoval.

Chytat na vrcholové úrovni chce, jak dlouho to půjde. "Já se řídím radou mých strejdů, kteří byli úspěšní ragbisti. Jmenovali se Jágrové, hráli asi do čtyřiceti. A říkali: 'Dokud můžeš, tak hraj.' Jak jednou přestaneš, tak už není cesty zpět. Zatím se toho držím," konstatoval Kafka.

Své si ale také řekne při pracovním vytížení rodina. "Teď kupuju barák, takže se budeme stěhovat. Musím najít stabilitu mezi těmi třemi aktivitami. Ale nepřemýšlel jsem, co se bude dít, až jednou skončím. Pomůže mi asi, že neopustím Tatran jako organizaci a že se vždycky budu ve florbale pohybovat, takže to bude poloviční odchod," dodal Kafka vykonávající funkci viceprezidenta Tatranu Střešovice.

Působení s výrazně mladšími spoluhráči mu dodává i životní energii. "Trochu mě to omlazuje, mentálně i fyzicky stárnu asi pomaleji než moji vrstevníci, když se třeba vidím se spolužáky z vejšky. Negativum je, že s mými vrstevníky to bylo mnohdy zábavnější. Víc zábavy kolem florbalu mi trošku chybí," podotkl Kafka, který hraje se syny svých bývalých spoluhráčů Markem Benešem či Jakubem Slavíkem.

Majitel všech tří českých medailí - stříbra z roku 2004 a bronzu z let 2010 a 2014 - doufá, že i přes porážky se Švédy, Finy a Švýcary v celém dvouletém přípravném cyklu mají Češi šanci na úspěch. "Asi nejtěžší bude se přes ty špatné výsledky přehoupnout, připravit se na to mentálně a zvládnout první dva zápasy. A když se zvládnou, tak celý šampionát dopadne dobře," věří Kafka.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.