ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Házená bez rizika zranění? Alternativou je tchoukball

Velikost textu:

Praha - V Beach klubu Ládví se uskutečnil již pátý ročník netradičního turnaje Surprise Cup v beach tchoukballu. V turnaji se potkávali hráči českých týmů od ostřílených veteránů až po úplné nováčky se zástupci devíti zahraničních týmů z Itálie, Švýcarska, Rakouska a Polska. Hrálo se na pěti plážových kurtech v kryté hale.

Tchoukball
Tchoukball

Každý rok se hráči stylizují do určitého tématu, které se prolíná do dramaturgie celé akce i doprovodných soutěžních disciplín. Důležité pro celou akci je, aby se diváci i soutěžící skvěle bavili. Letos byli hráči oděni do "kostýmů" hrdinů a padouchů.

"Naším cílem je to, aby se všichni účastníci pobavili, užili si akci. Každý rok vymýšlíme novou zábavu a překvapení," říká Michal Matějovský z pořádající organizace Tchoukball Praha.

Tchoukball je bezkontaktní míčová hra, podobná házené. Vymyslel jej v 70. letech Herman Brandt ze Švýcarska v reakci na klasické kontaktní míčové hry (jako je basketbal či právě házená), při kterých docházelo k častým zraněním hráčů.

Snahou tak bylo vytvořit sport, který bude stejně dynamický a rychlý jako tyto již tradiční sporty, ale jeho pravidla a koncepce eliminují zranění, ke kterým při kontaktu hráčů a rychlých akcích obvykle ve sportu dochází.

Tento sport se hraje jak v tělocvičnách, tak i na plážích po celém světě, v České republice ale ještě není příliš známý. Surprise Cup si dává za úkol seznámit s tímto sportem širokou veřejnost. Díky hře na "pláži" si diváci užijí návrat do slunného léta, setkají se s novými lidmi a zároveň se výborně pobaví.

Historicky první ročník Surprise Cupu se konal v roce 2012 a proběhl ve stylu havajských rytmů. Hned úvodní ročník měl obrovský úspěch u diváků. Turnaj pořádá organizace Tchoukball Praha za podpory městské části Praha 8.

Základní pravidla tchoukballu:

Tchoukball byl vyvinut jako tzv. bezkontaktní sport, kdy pravidla této hry prakticky neumožňují střet hráčů. Pravidla totiž striktně zakazují jakékoliv chytání míčů při přihrávkách spoluhráčů hráčem druhého družstva, jakékoliv osobní ataky či bránění. Jedním ze základních prvků tchoukballu jsou dvě odrazové konstrukce (nakloněné trampolínky) umístěné na obou koncových stranách hřiště, které slouží k odrážení míče. Cílem hry tak je, aby útočící družstvo, potažmo jeho hráč vystřelil míč na odrazovou konstrukci tak, aby míč dopadl zpět do hřiště a nebyl zachycen bránícím týmem. Pokud se útočníkovi toto podaří, družstvo získává bod. Pokud však správně odražený míč zachytí soupeř, okamžitě se mění postavení bránícího týmu na tým útočící a hráči tohoto týmu mohou ihned zahájit útok, resp. opět střelbu na odrazovou konstrukci. Předtím útočící tým naopak nyní brání a snaží se míč získat zpět do svého držení (avšak vždy až po odrazu míče od odrazové konstrukce) a zabránit bodu druhého družstva.

Zdroj: tchoukball-praha.cz, tchoukball.cz, YouTube

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.