ČTsport

ČTsport
čtvrtek 20. září 2018 Oleg

BLOG: Přešlap pána prstenů. Jak se Phil Jackson obul do LeBrona

Velikost textu:

New York/Cleveland - Ještě před pár lety by v NBA nikoho nenapadlo zpochybňovat odkaz trenéra Phila Jacksona. Muž, který je hlavním tvůrcem legendární mistrovské dynastie Chicaga Bulls z 90. let, získal v roce 2010 svůj pátý titul s LA Lakers (celkově 11. v kariéře), čímž se definitivně zapsal do historie soutěže coby její nejúspěšnější kouč. Jenže po přesunu do manažerského křesla u newyorských Knicks jeho aura "kam přijdu, tam se tituly sbírají do nůše" nefunguje. O Knicks se momentálně nejvíc píše ve spojení s Jacksonovým nedávným výrokem na adresu LeBrona Jamese.

Phil Jackson
Phil Jackson

Jackson, který se v roce 2014 stal prezidentem basketbalových operací New York Knicks, mluvil v rozhovoru pro stanici ESPN také o odchodu LeBrona Jamese z Miami a označil ho za hráče, který vyžaduje zvláštní zacházení. Jako příklad uvedl historku, kdy v době působení v Miami chtěl on a jeho "četa" přespat po zápase v Clevelandu, byť to týmy v NBA obvykle nedělají.

Právě slůvko "četa" (anglicky posse) způsobilo značný rozruch. Má totiž v současném jazyce tak trochu rasovou konotaci. Jedná se o označení lidí, kteří se pohybují kolem známé osobnosti a parazitují na její činnosti. Většinou jde o známé či přátele z dětství nebo školy. Jenže ve zmíněné "četě" LeBrona Jamese se pohyboval například jeho agent nebo obchodní partneři, což ale Jackson věděl. "Přece nemůže ten termín použít jen proto, že je James mladý černoch," vyjádřil se pro časopis Time Maverick Carter, jeden z obchodních společníků LeBrona Jamese.  

"Ztratil jsem k Philu Jacksonovi veškerý respekt. Pochybuji totiž o tom, že by takové slovo použil, kdyby vyprávěl o někom jiném. Afroameričané toho dokázali už hodně, ale zjevně máme před sebou pořád dlouhou cestu," kontroval 31letý James, hvězda Clevelandu Cavaliers. Svého kamaráda se zastala i opora Knicks Carmelo Anthony. "Nemusíte být zrovna jaderný fyzik, abyste porozuměli tomu, jaký význam pro nás to slovo má. Já osobně bych rozhodně nechtěl, aby se tak mluvilo o mých blízkých nebo o lidech, se kterými se stýkám."

LeBron James z Clevelandu
LeBron James z Clevelandu

Zajímavé je, že Jackson už jednou v souvislosti s Jamesem tohle označení v minulosti použil. Rachel Nicholsová z ESPN totiž připomněla, že ve své knize Poslední sezona z roku 2004 popisuje příchod LeBrona Jamese – tehdy 18letého středoškoláka – do NBA. "Tihle kluci jsou tak závislí na svých četách, kterým poskytují svá auta a holky, že nikdy nemůžou dozrát v soběstačné osobnosti."

Jacksonův pohled na Jamese se tedy za 12 let, během kterých vyrostl v nejkomplexnějšího basketbalistu světa, příliš nezměnil. Jádrem kauzy falešných slovíček ale není to, jestli Jackson do svých komentářů chtěl nebo nechtěl vpašovat rasistický podtext, ale jde hlavně o to, že jimi chtěl Jamese znevážit. Proč? Čím to, že mistr zenu ztratil svůj klid, se kterým dokázal kdysi úspěšně smontovat ega Michaela Jordana a Dennise Rodmana nebo Shaqa a Kobeho?

Trápení Knicks

Jednu verzi vysvětlení nabízí bilance newyorských Knicks za Jacksonovy vlády a v jejím odraze jsou Knicks zbytku NBA pro smích. Od roku 2014 vyhrál klub z Madison Square Garden 54 zápasů a nasbíral 122 porážek. Jacksonovy tahy z pozice prezidenta klubu končí zatím většinou mimo šachovnici, ať už se jedná o výběr trenéra nebo posil. Štěstí měl při draftu lotyšské senzace Kristapse Porzingise, ale je otázkou, jak dlouho se mu ho v potápějící se lodi podaří udržet a vybudovat kolem něj tým s nadějnou budoucností.

Naopak na opačné straně stojí momentálně veleúspěšný LeBron James. Po návratu do Clevelandu dokázal tým, který s trochou nadsázky poskládal sám, dotáhnout letos v červnu k titulu, pro Cavaliers prvnímu v historii, pro město prvnímu od roku 1964. Velcí hráči zkrátka mluví do složení týmů mnohem víc než dřív a s touto skutečností se slavnému trenérovi možná těžce smiřuje.

Každý příběh nabízí několik úhlů pohledu. Někdo se na tenhle incident může dívat jako na marginální záležitost, která stěží stojí za povšimnutí. Ale slovní přestřelku s kulturním podtextem mezi dvěma velmi výraznými postavami v nejlepší basketbalové lize světa nelze přejít mávnutím ruky. Nabízí nám totiž poučení s poměrně univerzální platností, a to nejen ve sportu.

To, že jste dokázali velké věci v minulosti, vám automaticky nedává mandát na to být už navždy neomylným. Je totiž potřeba jít s dobou. A současná NBA je hodně odlišná od té, které Phil Jackson před 20 lety vládl.

Zdroj: Business Insider, ČT sport, espn.com, Guardian

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.