ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Final Four Euroligy se vrací do Istanbulu. Hrozbě terorismu navzdory

Velikost textu:

Istanbul - Ani Bělehrad, ani Paříž a ani Praha. Nejsledovanější turnaj v evropském klubovém basketbalu - euroligové Final Four - bude po pěti letech opět hostit Istanbul. Jan Veselý se tak se svým Fenerbahce může v případě postupu dočkat hodně bouřlivé kulisy. Přidělení pořadatelství turecké metropoli ale zároveň doprovází pochybnosti ohledně zajištění bezpečnosti. V letošním roce totiž město zažilo několik teroristických útoků včetně atentátu na Atatürkovo letiště, který si na konci června vyžádal 41 obětí a přes 230 zraněných.

Utkání CSKA Moskva - Fenerbahce Istanbul
Utkání CSKA Moskva - Fenerbahce Istanbul

Evropský basketbalový svátek se do Istanbulu vrací potřetí. V letech 1992 a 2012 byla metropole u Bosporu svědkem historických momentů. O titulech tu rozhodovaly střely v posledních vteřinách. V roce 92 se díky Aleksandaru Djordjevičovi radoval Partizan Bělehrad, před pěti lety tu Řek Georgios Printezis dokonal senzační obrat Olympiakosu proti CSKA Moskva. Ruský gigant patří coby obhájce titulu k největším favoritům také v nadcházející sezoně.

Do okruhu adeptů na zisk stříbrné trofeje spadají i basketbalisté Fenerbahce Istanbul s Janem Veselým, pro které je vidina účasti na závěrečném turnaji v jejich městě hodně lákavá. Český reprezentační pivot je známý tím, že mu podpora fanoušků dodává na palubovce energii.

Třeba při letošním Final Four v Berlíně, kde měli turečtí příznivci jednoznačnou převahu, prohlásil: "Naši fanoušci jsou skvělí. Atmosféra, kterou dokážou vytvořit, je unikátní. Mně osobně se v tom hraje opravdu dobře."

Jeho slova pak doplňuje Jiří Zídek, první Čech se zkušenostmi z NBA, který pro Euroligu pracuje jako analytik a komentátor zápasů. "Vzhledem k tomu, že v soutěži působí čtyři turecké kluby a titulární sponzor je také z Turecka, tak z tohoto pohledu vidím přidělení pořadatelství jako logický krok od vedení Euroligy." 

Slavící Jan Veselý z Fenerbahce
Slavící Jan Veselý z Fenerbahce

Istanbulská hrozba terorismu

Divácká kulisa a podpora basketbalu je jedna věc, ale zabezpečení celé akce věc druhá. Istanbul se totiž po sérii teroristických útoků z letošního roku a také v aktuální politické situaci po nevydařeném vojenském puči nemůže pyšnit titulem nejdůvěryhodnější světové destinace.

Součástí turnaje Final Four bývá také doprovodný program s fanzónou pro diváky, která se obvykle nachází v turisticky nejatraktivnějších lokalitách - berlínské náměstí Alexanderplatz, Královský palác v Madridu nebo Piazza del Duomo u milánské katedrály můžou posloužit jako ilustrativní příklady.

Koncentrace tisícovek basketbalových návštěvníků představuje vysoké bezpečnostní riziko. Právě v centru Istanbulu zaútočili sebevražední atentátníci od ledna do června letošního roku třikrát. "V současném světě se bezpečnostní situace může změnit ze dne na den. Předpokládám, že Euroliga má i záložní řešení v případě, že by turnaj byl právě z tohoto důvodu v ohrožení," dodává Zídek.

Nutno připomenout, že Istanbul v dubnu bez potíží zvládl pořádání závěrečného turnaje ženské Euroligy, kterého se zúčastnily i hráčky USK Praha. Turečtí organizátoři tehdy uzavřeli přilehlé okolí Ülker Areny a bez platné vstupenky nebo akreditace do něj nikoho nepustili. Ale v diváckém zájmu o finále ženské a mužské Euroligy je velký nepoměr.

Final Four mužské Euroligy se uskuteční v 16tisícové aréně Sinana Erdema od 19. do 21. května příštího roku. Euroligová sezona začíná 12. října a letos se hraje novým formátem. 16 týmů v základní části sehraje v systému každý s každým 30 zápasů. Do play-off následně postoupí nejlepší osmička.

Kromě Jana Veselého z Fenerbahce se v nejprestižnější klubové soutěži Evropy představí další český reprezentant. Křídelník Blake Schilb působí v kádru městského rivala Galatasaray.

Zdroj: euroleague.net, talkbasket.com

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.