ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta
ME V BASKETBALU

Zapůsobí česká zbraň i na Srby? Ginzburg skautingu opět věří

Velikost textu:

Lille – Když všichni čeští basketbalisté už spí, oni mají teprve většinu práce před sebou. O kom je řeč? O asistentech trenéra Lubomíru Růžičkovi a Pavlu Benešovi, jejichž skauting se stal jednou z hlavních zbraní českého výběru na mistrovství Evropy. Hlavní kouč Ronen Ginzburg na jejich práci spoléhá i před čtvrfinále se Srbskem a věří, že hráči budou mít díky nim dostatek vědomostí o soupeři, aby mohli znovu překvapit. Přímý přenos utkání Česko - Srbsko sledujte od 18:20 na programu ČT sport a našem webu.

Čeští basketbalisté slaví postup do čtvrtfinále ME 2015
Čeští basketbalisté slaví postup do čtvrtfinále ME 2015

"Luboš s Benym odvádějí skvělou práci, i když to mají hodně těžké, protože dělají přes noc. Je to opravdu velká pomoc," ocenil Ginzburg.

Spánku se Růžičkovi s Benešem během turnaje skutečně nedostává. Ve skupině měli většinou jen noc na to, aby detailně rozebrali hru dalšího soupeře. "Chce to vidět minimálně tři jejich zápasy. To znamená 4,5 hodiny. Pak to rozebrat a sestříhat, takže dobrý skauting trvá tak deset hodin. A vše po nocích. V prvním týdnu na turnaji jsem naspal asi 20 hodin za pět dní. Až teď po Chorvatsku jsem se trochu vyspal, protože máme na přípravu dva dny. Ale je to naše práce, kterou navíc miluji," řekl Růžička.

Kromě videorozboru dostane každý hráč před zápasem zprávu, ve které je popsána charakteristika soupeře, herní systémy, signály a vše, co může pomoci k vítězství.

"Basketbal je hra chyb a my se snažíme chyby eliminovat. Nepsané pravidlo říká, že skautingem si pomůžete k osmi či deseti bodům. Ale třeba Estonce i Ukrajinu jsme tady porazili o 30 bodů i kvůli tomu, že jsme s Pavlem Benešem byli před mistrovstvím na turnajích, kde jsme oba týmy dokonale 'naskautovali', a hráči to pak ještě lépe přenesli na hřiště," chválil Růžička.  

Skauting trenérům pomáhá i reagovat při utkání na tahy soupeře. "Při zápase sleduji druhý tým, jak mění obranu, jak střídá, jaké hlásí signály. Pak mohu na hráče při utkání křičet, co soupeř hraje, aby na to mohli rychle zareagovat. Navíc sledujeme, z čeho dostáváme koše, abychom mohli změnit naši obranu," uvedl devětadvacetiletý Růžička, který se věnuje trenéřině od 16 let. Působil v Prostějově, Svitavách jako hlavní trenér a nyní kromě reprezentace dělá asistenta i v Nymburku.

Přestože několik nocí pořádně nespal a postupně sledoval hru Estonska, Ukrajiny, Lotyšska, Belgie, Litvy a Chorvatska, signály soupeřů se mu nepletou. "Jsem na tohle magor. Já si to prostě pamatuji, i když vlastně ani nechci. Nepamatuji si, že mám zaplatit složenky, ale pamatuji si, kdo kam běhá," povzdechl si Růžička s úsměvem.

přehrát video
Basketbalisty budily požární alarmy, na Srby jsou ale připraveni

Trápí tím prý zejména svou přítelkyni. "Něco mi říká, ale mně zrovna v hlavě běží nějaký systém, jak bychom ho mohli bránit. Tak se na mě jen podívá a povzdechne si: 'Zase oranžový míč, co?' Takže se stává, že jedu na nákup, ale musím jí volat, co vlastně mám koupit. Sice mi to říkala, ale já zrovna přemýšlel nad basketem," dodal rodák z Trutnova.

Ačkoli ve skautingu patří v Česku k nejlepším, sám se za dobrého skauta nepovažuje. "Spíše za člověka, který se snaží být dobrým skautem," prohlásil. Už zažil, že se mu rozbor soupeře úplně nepovedl. Jako třeba loni v kvalifikaci o Eurobasket na hřišti Gruzie. "Tam jsme prohráli, protože nás zaskočili obranou, kterou jsem já za celou přípravu nikde nenašel. Štvalo mě to a štve mě to dodnes. Něco takového už nechci zažít."

Vzpruhou pro něj je i to, když hráči dokážou informace přenést na hřiště tak, jak se to povedlo právě v utkání s Chorvatskem. "Třeba jak bravurně kluci ubránili hvězdu Anteho Tomiče, to zaslouží respekt. Jak na něm pracoval Honza Veselý, to opravdu stojí za uznání. Ono se to nezdá, ale kromě svalů je to i nápor na mozek," upozornil Růžička.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.