ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina
ME v basketbalu

Češi jdou na Srby s odhodláním, pozor musí dát zejména na Teodošiče

Velikost textu:

Lille - I když čeští basketbalisté už v Lille dosáhli největšího úspěchu od rozdělení Československa postupem do čtvrtfinále mistrovství Evropy, ve středu se pokusí tento zápis ještě vylepšit. Po překvapivé výhře 80:59 nad Chorvatskem by rádi zaskočili dalšího velkého favorita Srbsko. Vicemistři světa se však od svých sousedů poučili a hodlají si dát pozor. Přímý přenos sledujte od 18:20 na programu ČT sport a našem webu.

Vítězné kolečko českého basketbalového týmu
Vítězné kolečko českého basketbalového týmu

"Musím říct, že mě Češi překvapili výhrou nad Chorvatskem, ale také vím, že mají ve svém středu dva skvělé hráče – Satoranského s Veselým. Ukazují kvalitu a dobrou chemii v týmu, takže si na ně musíme dát pozor," prohlásil Bogdan Bogdanovič, spoluhráč Jana Veselého z Fenerbahce Istanbul. Aby měli Češi šanci na úspěch, potřebovali by zopakovat téměř ideální výkon z duelu s Chorvatskem. Vědí ale, že nyní je čeká ještě těžší výzva.

Proti nim se pod košem postaví nejužitečnější hráč poslední sezony Evropské ligy Nemanja Bjelica či silný pivot Miroslav Raduljica, který v osmifinále sestřelil Finsko 27 body a má za sebou dvě sezony v NBA. "Určitě to bude s nimi těžší práce. Bjelica je jeden z nejlepších hráčů Euroligy, to samé Raduljica. Úroveň hráčů bude zas o kus výše, tým mají daleko kvalitnější než Chorvaté, ale my jsme teď v takové euforii, že je nám to jedno a můžeme hrát s kýmkoli," prohlásil Petr Benda.

Teodošič umí bodnout do zad

Dalším klíčovým hráčem Srbů je rozehrávač Miloš Teodošič. "Jeden z nejlepších hráčů Evropy a možná vůbec nejlepší rozehrávač. Často se ho zápas jakoby netýká, ale pak v poslední čtvrtině rozhodne. To je asi jeho největší kvalita. Má dobrou střelu, přihrávku, brání se hodně těžko. Myslím, že nejsnadnější cesta je hrát proti němu fyzicky a trošku mu ten zápas znechutit, aby nemohl mít svůj nejlepší den," řekl Vojtěch Hruban.

přehrát video
Basketbalisty budily požární alarmy, na Srby jsou ale připraveni

Souhlasí s ním i trenér Ronen Ginzburg, který tehdy vedl Nymburk. "S Nymburkem jsme si s ním většinou 37 minut uměli poradit, ale na konci nám bodnul kudlu do zad. V tom je mistr. Doufám, že pokud se nám ho znovu podaří zastavit, že v závěru zas něco nevymyslí," prohlásil Ginzburg.

I v základní skupině na ME se Teodošičovi tolik nedařilo, ale jak je u něj typické, to nejlepší si nechává na konec a proti Česku bude chtít předvést svoji sílu. "Vím, že musíme celý tým zahrát dobře. Kdo viděl zápas Čechů s Chorvatskem, tak si nemůže myslet, že je snadno porazíme. Češi do toho dávají hrozně moc energie, skvěle brání a vůbec to nebudeme mít snadné," řekl Teodošič.

Tomáš Satoranský:

Tomáš Satoranský"Bude to velice těžký zápas s jedním z nejlepších týmů na turnaji. Srbové zatím ani jednou nezaváhali, mají skvělé individuality. Důležité ale je věřit si proti každému týmu. Udělali jsme nějaký historický úspěch, ale bylo by dobré se tím neuspokojit. Sebevědomí v týmu máme. Je důležité pokračovat dál, myslet i na vyšší cíle. Dál výbornou obranou eliminovat srbský talent a pak se může stát cokoli."

Češi myslí na olympijské hry

Pro český tým je navíc motivací i šance na olympijské hry. Vítěz čtvrtfinále už bude mít jistou kvalifikaci, a navíc bude držet šanci na přímý postup. "Pro každého reprezentanta je největší sen bojovat o olympiádu. To je akce, kde v kolektivním sportu máme malé obsazení. Je nesmírně těžké se tam dostat. Trošku jsme se přiblížili a měli bychom být ambiciózní. Chtít do semifinále a bojů o medalie. Neuspokojit se. Jít se stejným nasazením i na Srby," dodal Satoranský.

Proti Chorvatsku Čechům pomohlo, že soupeře už v první půli psychicky zlomili. Proti Srbsku však prý tuto zbraň použít nepůjde. "U Srbů nehrozí, že by odpadli v hlavě jako Chorvati. A když viděli náš zápas s Chorvaty, tak už nehrozí ani podcenění. Ale my nemusíme hledat slabinu soupeře. Bohatě stačí, abychom předváděli takový výkon jako proti Chorvatům. Soustředěný a dobrý v obraně. Pak se může stát další překvapení," řekl Pavel Pumprla.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.