ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Indická exotika. Pozemní hokej je tam úplně jiným sportem, říká reprezentant Procházka

Velikost textu:

Praha – V České republice nepatří pozemní hokej k divácky příliš atraktivním sportům. Přesto se i v tuzemských podmínkách dá odrazit k zajímavé pozemkářské kariéře. Důkazem je český pozemní hokejista roku 2014 Tomáš Procházka, který si vyzkoušel i jednu z nejlepších lig světa – indickou, do které se dostal velmi netradičním způsobem: přihlásil se do aukce.

Čeští pozemní hokejisté
Čeští pozemní hokejisté

Procházka se do indické ligy probojoval z německého Mannheimu, kde hraje. A byl to pro něj velký skok sportovní i kulturní. "Liga byla možností zahrát si s co nejlepšími hráči a poznat novou kulturu. Indové vyznávají velmi ofenzivní hokej," nachází rozdíly.

Tím největším oproti místním zvyklostem je jednoznačně návštěvnost indické ligy. "Na zápasy tam běžně chodí pět až osm tisíc diváků. Lidé to prožívají už před zápasem, přenáší se to v televizi, je to úplně jiný sport," říká Procházka.

Jeho cesta za exotikou byla velmi zajímavá a v podmínkách evropského sportu dosti nezvyklá. "Přihlásil jsem se do aukce, poté jsem byl vybrán Dabangem Mumbaj. Byl to třetí ročník a já jsem o tom od začátku přemýšlel. Poté mě můj trenér v Mannheimu přesvědčil, že mám šanci se tam dostat."

Probojovat se z České republiky do indické ligy je přitom v rámci pozemního hokeje velkou událostí. "Pro někoho, kdo nehraje velké soutěže jako olympiáda nebo mistrovství světa, je velmi těžké se tam dostat," konstatuje Procházka.

Velký rozdíl je logicky i v tom, jak se dá v Indii pozemním hokejem zajistit. "Dá se tím uživit po dobu, co se hraje, ale není to na našetření na později. Ale v Indii už se tím dá vydělat daleko lépe. Částky se pohybují v desetitisících dolarů za krátkou sezonu. Celá liga trvá šest týdnů, z toho dva týdny přípravy."


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.