ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Basketbalová liga žen ztratila sponzora, ale láká na více cizinek

Velikost textu:
aktualizováno 29. 9. 2008 20:15

Praha - Bez hlavního sponzora, ale s největším počtem zahraničních hráček v historii v úterý odstartuje 17. ročník Ženské basketbalové ligy (ŽBL). V akci se hned představí suverénní vítězky posledních třinácti ročníků z Gambrinusu Sika Brno na palubovce Strakonic. I letos mají být jejich největšími konkurentkami basketbalistky ZVVZ USK Praha, které do svých řad zlákaly i hvězdu zámořské WNBA Swintaylu Cashovou.

Utkání basketbalistek
Utkání basketbalistek
Otevřít galerii
 • Utkání basketbalistek autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/88/8733.jpg?1203259280
 • Brněnské basketbalistky autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/2/110/10947.jpg?1204557660

ŽBL se vrací ke svému původnímu názvu, protože šéfové soutěže zatím marně hledají nového titulárního sponzora. "Firma Trocal neuplatnila opci. Ještě jednáme a snad hlavního partnera ještě v dohledné době seženeme," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze guvernér ŽBL Ladislav Jirsa. Ztráta sponzora pro desítku klubů v nejvyšší soutěži znamená především to, že si mezi sebe nerozdělí částku pohybující se kolem 1,5 milionu korun jako v minulé sezoně. 

Kvalitu soutěže žen, která se v minulosti zúžila jen na souboj dvou elitních klubů Brna proti USK, má pozvednout i největší počet zahraničních akvizic v historii. Letos se jich na soupiskách deseti týmů má objevit hned 27, což je ještě o jednu více než loni. Nejvíce cizinek, po šesti, mají v kádru účastníci prestižní Evropské ligy - Brno s USK. Služeb posil z ciziny využije hned sedm klubů. Strakonice, Karlovy Vary a Valosun Brno se představí také ve Středoevropské lize.

Soutěž bude napínavější, věří představitelé soutěže

Představitelé soutěže věří, že letošní sezona bude znovu vyrovnanější a napínavější než loni, přestože výkonnostní rozdíl mezi dvěma elitními kluby a zbývající osmičkou bude znovu propastný. Od třetího místa níž se ale rozdíly mezi zbývajícími týmy mají opět ztenčit. 

Nováčkem je BK Tábor, který právo nastupovat v nejvyšší soutěži získal od vítěze druhé ligy USK Praha B. V Táboře se sice ŽBL hrála už loni, to tam ale působila Slovanka. Ta se nyní přestěhovala do Kralup nad Vltavou. 

Základní část se nemění, play off čekají inovace

Hrací systém základní části zůstává stejný jako v minulé sezoně. Každý tým se představí při dvoukolovém systému v 18 zápasech, pak se oddělí elitní čtyřka a zbývajících šest družstev v nadstavbě. V play off, kam postoupí nejlepších osm mužstev, ale znovu dojde ke změnám. Čtvrtfinále se letos bude hrát na tři vítězné zápasy, přičemž loni to bylo jen na dva. Dva vítězné duely naopak letos rozhodnou semifinále, přičemž ve finále musí tým vyhrát zase třikrát. Dvě vítězství je potřeba získat v souboji o třetí místo. 

Letošní novinkou jsou i zápasy o páté až osmé místo, také hrané na dvě vítězná utkání. "Kluby měly zájem, aby mladé hráčky po vypadnutí ve čtvrtfinále ještě měly šanci hrát další utkání," vysvětlil sportovní ředitel soutěže Zdeněk Ringsmuth. 

Jisté ale zatím není to, kolik zápasů ženské ligy poběží na obrazovkách České televize. Loni se jich tam objevilo sedmnáct, nyní ještě federace bude s televizí o pravidlech vysílání jednat.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.