Kooperativa NBL 2023/2024

Nymburk téměř po dvou letech prohrál, stoprocentní jsou již jen Pardubice

Prostějov – Devětapadesátkrát v řadě vyhráli, ale jubilejního šedesátého triumfu se již basketbalisté Nymburku nedočkali. Úřadující mistr poprvé od prosince 2012 v NBL prohrál, když nestačil na Prostějov, kterému v repríze finále posledních tří sezon podlehl 111:101 po dvojím prodloužení. Bez prohry tak zůstávají pouze Pardubice, jež si sedmou výhru v řadě připsaly proti Ústí nad Labem.

Zatímco v minulém ligovém utkání ve Svitavách nastoupil Nymburk bez většiny hvězd, tentokrát nechal trenér Kestutis Kemzura odpočívat jen Simmonse a Rančíka. Přesto se Nymburku vůbec nepovedl vstup do utkání a prohrával 2:13. "Podařil se nám vstup do zápasu. Navíc přišla skvělá návštěva. Všechno nám vycházelo. Jsem opravdu spokojený. Každý hráč, který nastoupil, podal maximální výkon," chválil prostějovský kouč Zbyněk Choleva.

Hru mistra rozhýbal až příchod mladých reprezentantů Pomikálka a Kříže. Nymburk se na soupeře dotáhl, ale Prostějov držel s favoritem krok po celý zápas. Už v normální hrací době mohl rozhodnout o výhře, když se po šňůře 10:0 ujal vedení 78:71, ale Washington nasměroval Nymburk za vyrovnáním, které trojkou 15 vteřin před sirénou dokonal Houška. Slezák ještě mohl z trestných hodů rozhodnout, ale nedal ani jeden.

"Škoda, že se nám nepodařilo vyhrát už v řádné hrací době, kdy jsme neuhlídali Houškovu trojkovou střelu. Nastavení dvakrát pět minut bylo vážně dlouhé. Naštěstí s dobrým koncem," řekl Choleva.

Prodloužení začal Prostějov šňůrou 7:0, ale znovu Washington, s 24 body nejlepší střelec utkání, držel Nymburk na nohou. Navíc po trojce Raivia na 95:93 půl minuty před koncem prodloužení byl Nymburk blízko výhře, ale Slezák trestnými hody poslal zápas do dalšího prodloužení. V něm už Prostějov přece jen favorita zlomil a získal cenné vítězství.

Největší měrou se o něj zasloužili bývalý nymburští hráči Slezák s Nečasem, kteří dohromady dali 42 bodů. Nejužitečnějším hráčem byl ale Američan Talley, který k 18 bodům přidal i 19 doskoků. Z toho osm bylo v útoku. Právě na neubráněné doskoky a o 10 ztrát více doplatil Nymburk především.

"Když chcete Nymburk porazit, musí se týmu všechno sejít, a to byl tento případ. Soupeře jsme přeskákali a donutili k velkému počtu ztrát. Ty jsme navíc dokázali využít," těšilo Cholevu.

"Domácí hráli výborně. My jsme bojovali, tentokrát to ale nestačilo. Dovolili jsme soupeři sedmnáct útočných doskoků a sami v sedmnácti případech přišli o míč. To rozhodlo," konstatoval Kemzura.

Pardubice prodloužily svoji vítěznou sérii až po dramatu

V Pardubicích byl k vidění zápas plný zvratů. Ústí velmi dobře vyšel začátek a vypracovalo si v úvodu druhé čtvrtiny až třináctibodový náskok (17:30). Domácí ale ještě před půlí zabrali a zvrátili vedení na svou stranu. Když Pardubice zvládly vstup do třetí čtvrtiny, vzrostlo jejich vedení až na 68:55. Jenže Ústí se nevzdalo a zápas dospěl do vyrovnané koncovky. V ní podržel domácí Pandula a hosty podrazila velmi špatná úspěšnost trestných hodů. V poslední sekundě zkoušel vyrovnávat trojkou Alič, ale jeho střela se neujala a domácí tak vyhráli posedmé v řadě.

Prvního vítězství v soutěži se dočkali hráči Brna, kteří doma zdolali Ostravu. Hosté podali velmi matný výkon a nadšeně bojující domácí si drželi po většinu zápasu mírný náskok. Osm minut před koncem se dokonce poprvé jejich vedení přehouplo do dvouciferných čísel (64:54). Ostravští se dotáhli na čtyřbodový rozdíl, ale zradila je neúspěšná střelba trojek (14/2) a domácí si v závěru výhru pohlídali.

USK Praha vstoupil do utkání v Jindřichově Hradci velmi dobře a brzy vedl, pak ale začaly hosty trápit ztracené míče, které dovolily Lions udržet se ve hře. Ve druhém poločase se vysokoškoláci nemohli prosadit proti zónové obraně domácích a postupně v zápase ztráceli. Když se hosté trápili i na doskoku, nebyla šance na zvrat a Jindřichův Hradec v pohodě dokráčel pro výhru 76:58.

Basketbalová Kooperativa liga mužů - 8. kolo:

Děčín - Kolín 75:59 (23:22, 44:37, 54:43)

Nejvíce bodů: Houška 17, Bosák 14, Tucker 10 - Chán 13, Machač 12, Davis 9. Fauly: 21:20. Trestné hody: 15/11 - 18/12. Trojky: 6:3. Doskoky: 36:38.

Jindřichův Hradec - USK Praha 76:58 (19:20, 35:34, 54:47)

Nejvíce bodů: Robinson 22, Novák 17, Zuzák 16, Autrey 11 - Feštr 16, Krušič 15, Nikolič 9. Fauly 24:23. Trestné hody 26/21 - 19/11. Trojky: 5:3. Doskoky 32:33.

Pardubice - Ústí nad Labem 77:74 (17:28, 45:44, 68:57)

Nejvíce bodů: Pandula 28, Kohout 13, Sanders 12 - Vette 18, Čarnecký 15, Pecka 13. Fauly: 23:19. Trestné hody: 18/14 - 18/6. Trojky: 5:4. Doskoky: 45:30.

Brno - Ostrava 79:73 (22:24, 42:39, 60:53)

Nejvíce bodů: Šiška 21, Krakovič 18, Zachrla 14 - Dougherty 28, Muirhead 17, Rohde 13. Fauly: 27:26. Trestné hody: 23/14 - 25/15. Trojky: 7:2. Doskoky 22:36.

Svitavy - Opava 87:76 (29:23, 56:46, 69:59)

Nejvíc bodů: Abercrombie 23, Votroubek 16, Vaňák 14 - Kramný 22, Klečka 20, Blažek 12. Fauly: 20:25. Trestné hody: 24/17 - 14/9. Trojky: 12:13. Doskoky: 35:27.

Prostějov - Nymburk 111:101 po 2. prodl. (22:19, 43:44, 63:62, 84:84, 95:95)

Nejvíce bodů: Slezák 23, Mrviš 20, Nečas 19, Talley 18, Tomanec 14 - Washington 24, Raivio 15, Pomikálek 12, Houška 11, Hruban a Kříž po 10. Fauly: 26:32. Trestné hody: 39/29 - 29/22. Trojky: 8:9. Doskoky: 45:38.