ČTsport

ČTsport
středa 18. července 2018 Drahomíra

Startuje extraliga florbalistů, Superfinále plánuje překonat divácký rekord

Velikost textu:
aktualizováno 17. 9. 2014 13:36

Praha  Po startu domácího poháru se o víkendu naplno rozjede nová florbalová sezona začátkem extraligových soutěží mužů i žen. Vyvrcholí již počtvrté superfinálovými duely v pražské O2 areně v sobotu 18. dubna 2015. Už za dva týdny čeká úřadující mistry i mistryně z Vítkovic vystoupení na Poháru mistrů v Curychu. Program ČT sport i náš web chystá 20 televizních přenosů z mužské i ženské soutěže. V sobotu můžete sledovat od 12:50 souboj Bohemians a Střešovic.

Florbal
Florbal

Projekt superfinále pokračuje a bude i v budoucnu, přestože z řad některých extraligových zástupců zaznívají hlasy o jeho zastavení a návratu ke klasické sérii play-off místo jediného duelu v souboji o titul. "Superfinále je natolik specifické, že ve všech zemích ho provázejí diskuze. Je to i tady a víme, že názory jsou rozdílné," řekl prezident České florbalové unie Filip Šuman.

"Je to projekt, který v českém florbale zůstane dlouho, a věříme, že se nám ho podaří vybudovat ještě v atraktivnější podobě," prohlásil Šuman s tím, že v této sezoně se chystá na překonání rekordu z roku 2013 s počtem 10 451 diváků.

Superfinále z florbalových velmocí zavedli po Švédsku a Česku už také ve Švýcarsku a od roku 2016 bude i ve Finsku. "Ve Finsku řeklo hned jedenáct klubů z nejvyšší soutěže, že ho nechce, ale tamní federace rozhodla, že bude. Rozhoduje tak ne to, jak je to výhodné pro kluby, ale pro celý florbal," doplnil Šuman.

Na 22. ročník mužské extraligy nejvíce posilovala Mladá Boleslav, kde se měnil i trenér – Tomáše Janečka nahradil Jan Zahalka. V brance nahradil Lukáše Bauera (Grünenmatt) David Rytych z FbŠ Bohemians, přišli také reprezentační obránci Jan Jelínek z Vítkovic a Petr Kološ z Rychenbergu. Mistrovské Vítkovice opustil vedle Jelínka i útočník Matěj Koňařík (Zlín). Ofenzivu Ostravanů posílili Fin Julius Jousi, Marek Matejčík z Otrokovic či Adam Delong z Havířova.

Vicemistra Střešovice opustili obránci Michal Podhráský (TPS Turku) a Milan Garčar (Nokian KrP) a útočník Tomáš Vávra (Chodov), naopak ze švédského Caperio Täby se vrátil zadák Filip Ullmann. Chodov se musí vyrovnávat s odchodem ofenzivního lídra Matěje Jendrišáka, který zamířil do švédského Linköpingu.

I útočník Tatranu Střešovice Jan Natov potvrzuje, že Mladá Boleslav bude mít sílu. "Největší soupeř bude každý, ale chuť vyřadit Mladou Boleslav v poháru i v play-off je největší," prohlásil zástupce patnáctinásobného českého mistra. Nově bude finančně oceněn nejslušnější tým extraligy.

Mikroporty na dresech hráčů

Oživit přenosy má i nainstalování mikroportů pro hráče během zápasu, aby byli diváci vtaženi více do dění. Objeví se opět také i duely ženské nejvyšší soutěže. V té se chce zařadit do boje o titul s úřadujícími šampionkami Vítkovicemi a dřívějšími suverénkami Herbadentem SJM Praha 11 také Chodov, který výrazně posiloval.

Právě z Herbadentu zlákal nejlepší florbalistku minulé sezony Anet Jarolímovou i Terezu Urbánkovou nebo také Elišku Křížovou z FbŠ Bohemians. "Máme cíle pokusit se vyhrát pohár, extraligu a postoupit na Pohár mistrů," řekla k ambicím posíleného pražského týmu Jarolímová.

Novinkou v soutěžích je, že se bude hrát také boj o udržení v play down stejně jako v sériích čtvrtfinále a semifinále už nově na čtyři místo na tři vítězné zápasy. Došlo i na změny některých pravidel. Největší je povolení přihrávky nohou. "Já se to učit nemusím, umím to odmala," smála se Jarolímová, jejíž otec Karel a bratři David a Lukáš se proslavili na fotbalové scéně.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.