ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Oslabení basketbalisté věří v ideál týmu a úspěšnou kvalifikaci

Velikost textu:

Pardubice - Reprezentační tým českých basketbalistů vstoupí ve středu do kvalifikačních bojů mistrovství Evropy v oslabení a po šesti prohrách v přípravných zápasech. Z neutěšené situace chtějí basketbalisté nabrat sílu k propracování týmové spolupráce.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Mužstvo kolem Jiřího Welsche se bude o vstupenku na příští šampionát v Polsku prát ve zrádné skupině s Bosnou a Hercegovinou, Británií a Izraelem. První duel je na programu už ve středu s Bosnou v pardubické ČEZ Areně, do níž už v minulé sezoně na zápasy Nymburka v Poháru ULEB přišly až desetitisícové návštěvy. I nyní bude rperezentace ve všech třech domácích zápasech hodně spoléhat na bouřlivou podporu. "Snad se potvrdí, že Pardubice nejsou jenom hokejové, ale i basketbalové město. Moc se na ty zápasy těším," vzkázal na dnešní tiskové konferenci Welsch. Rodák z nedaleké Holice právě v Pardubicích nahlédl do velkého basketbalu a nyní bude v ČEZ Areně hrát pod bedlivým dohledem rozvětvené rodiny i mnoha kamarádů.

Kvalifikační systém je náročný: ze skupin se na šampionát dostanou jen jejich vítězové a tři nejlepší celky z druhých míst, poslední místo bude v sázce příští rok v dodatečné kvalifikaci. Dva nejhorší týmy pak sestoupí až do B divize. "Naše skupina je možná nejvyrovnanější ze všech, nemá outsidera ani favorita. Proto se může stát, že jediná vysoká prohra může znamenat konec nadějí. I kdybychom třeba měli prohrát, nesmí to být o mnoho. Je nutné hrát na co nejmenší rozdíl a skóre," nabádal staronový reprezentační trenér Michal Ježdík. "Když se chytíme doma prvním zápasem, máme šanci pokračovat ve vítězném tažení a splnit si náš sen," doufá pivot Petr Benda.

Důraz na týmovou ideu aneb "Věříme v MY."

S heslem Věříme v My se čeští hráči prezentují na každém kroku. Slogan mají vyšitý na oblečení pro volný čas i tréninkových tričkách. "Jedině (týmovým pojetím) vede cesta na mistrovství," prohlásil kapitán Ladislav Sokolovský. "Když se nám podaří ztráty a méně zkušeností dohnat bojovností a podřízením se ve prospěch kolektivu, můžeme bojovat o postup. Výhry sice slíbit nemůžeme, ale že se o ně popereme ano," řekl Ježdík.

Trenér měl v minulých týdnech mnoho starostí s tím, jak mužstvo vůbec poskládat. Z rodinných důvodů se pro letošní kvalifikaci omluvili především Bartoň s Whitfieldem. "Luboš byl už loni na mistrovství Evropy naším klíčovým hráčem. Tu díru po něm budou muset zacelit jiní hráči," uvažoval Welsch, opora španělské Málagy, jenž bude znovu klíčovým hráčem národního týmu. Šance v reprezentaci se tak naopak otevřela talentovaným mladíkům: za prvním rozehrávačem Štěpánem Vrublem budou přichystáni zaskočit sedmnáctiletý Tomáš Satoranský a o rok starší Jakub Kudláček.

Bartoň s Whitfieldem nejsou jedinými absentujícími hráči z těch, které chtěl kouč Ježdík do letní přípravy zapojit. Zranění ze hry vyřadila Jiřího Černoška, Michala Křemena, Lukáše Tótha, Davida Jelínka a Pavla Slezáka. A v minulém týdnu si na posledním přípravném turnaji v Rize poranil chodidlo i pivot Ondřej Starosta. "Jsme sice oslabeni, ale tým zase odvedl vynikající práci v přípravě," upozornil Ježdík, i když jej nepotěšily výsledky z posledních dvou turnajů ve Štrasburku a Rize, kde Češi prohráli všech šest duelů. "S výsledky v přípravě být spokojeni nemůžeme, protože šest proher je víc, než jsme čekali. Bylo vidět, že nám chybí zkušenosti v závěrech zápasů. Teď se soustředíme na to, abychom to nahradili týmovou součinností," vysvětloval Ježdík.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.