Kooperativa NBL 2023/2024

NH Ostrava ukončila černou sérii, v baráži jsou Svitavy

Praha - Basketbalistům Ostravy se povedlo přerušit sérii šesti ligových porážek. V nadstavbové skupině A1 zvítězili doma nad Kolínem 95:75 a za suverénně vedoucím Nymburkem mají stejně bodů jako Pardubice. V mimořádně vyrovnané tabulce následuje o bod zpět trio Prostějov, Děčín a Kolín.

Ostravští basketbalisté
zdroj: ISIFA autor: Radek Kalhous

Ostravě se povedlo odskočit Kolínu ve třetí čtvrtině. Střelecky Novou huť táhli Wilson s Jurečkou, kteří dali 26, respektive 21 bodů. Domácí si pomohli k vítězství 12 trojkami, zatímco Středočeši jich proměnili šest. Ještě větší rozdíl ve střelbě zdálky byl v duelu Děčína s Pardubicemi, které na severu Čech podlehly 73:89. Hosté uspěli z dvaceti tříbodových pokusů jen dvakrát, soupeř dal 12 trojek z 27 hodů.

"Kromě první minuty Děčín ovládal celý zápas. My se nedokázali vyrovnat s jejich agresivitou v útoku, tím pádem jsme byli všude pozdě a oni měli v první čtvrtině šest otevřených střel za tři body," řekl pardubický kouč Dušan Bohunický. "Ve druhém poločase to z pohledu obrany bylo lepší, ale i tak dvojice Pope - Sanders dokázala distribuovat míče do volných pozic a soupeř šance dobře proměňoval."

Domácí kouč Pavel Budínský měl radost i z vydařeného návratu uzdravených hráčů Houšky, Kintera a Soukupa. "Pro nás je to velmi cenné vítězství a myslím, že i zasloužené. Měli jsme v sobě trochu pachuť po utkání v Kolíně a chtěli jsme navázat na předchozí domácí zápasy," uvedl Budínský.

Basketbalisté Ústí nad Labem porazili na závěr skupiny A2 v klíčovém záchranářském duelu Svitavy 82:77, do baráže tak poslali s posledním Jindřichovým Hradcem svého soupeře. Hostující Tuři byli přitom tři čtvrtiny zápasu lepší a ve třetí čtvrtině vedli 59:48. Ústí otočilo zápas v závěrečné pětiminutovce, v níž se poprvé dostalo do vedení 72:71 po střele Lewandowského čtyři minuty před koncem.

"Bylo to už potřetí, kdy jsme byli takto pozadu a zápas jsme dokázali zvrátit. Jsem rád, že to kluci nevzdali," řekl ústecký kouč Peter Bálint. "Celý zápas jsme věřili, že můžeme vyhrát. V závěru jsme udělali mnohem méně chyb. Jsem velice rád, že jsme se baráži vyhnuli, protože by to bylo hodně těžké," uvedl.

USK Praha doma poprvé v sezoně zdolal Chomutov (86:74) a v předkole play-off se utká s Opavou, která zakončila nadstavbu vítězstvím 96:88 v Jindřichově Hradci. Chomutov čeká souboj s Levicemi.

Výsledky Mattoni NBL:

Ostrava - Kolín 95:75 (25:20, 44:45, 65:53)
Nejvíce bodů: Wilson 26, Jurečka 21, Gniadek 14 - Ubilla 19, Machač 12, Field 11, Bolds 10. Rozhodčí: Dolinek, Kapl, Remenec. Trestné hody: 25/23 - 14/13. Fauly: 19:20. Trojky: 12:6.

Děčín - Pardubice 89:73 (30:20, 50:44, 69:63)
Nejvíce bodů: Pope 21, Stria 17, Sanders 16, Landa 11 - Nelson 23, Žabas 18, Bohačík 13. Rozhodčí: Lukeš, Kučera, Karásek. Trestné hody: 20/14 - 26/19. Fauly: 21:19. Trojky: 11:2.

Prostějov - Nymburk 71:96.

USK Praha - Chomutov 86:74 (21:14, 42:33, 65:53)
Nejvíce bodů: Cvek 16, Meno 14, Mareš a Votroubek po 13 - Fields 22, Allen 14, Bosák 13. Rozhodčí: Hruša, Macela, Baudyš. Trestné hody: 11/7 - 33/17. Trojky: 9:1. Fauly: 24:16.

Ústí nad Labem - Svitavy 82:77 (19:24, 37:44, 57:63)
Nejvíce bodů: Lewandowski 23, McFadden a Reese po 20 - Deloach 28, Mróz 16, Jelínek 11. Rozhodčí: Vyklický, Hošek, Jeřáb. Trestné hody: 22/15 - 16/10. Fauly: 18:23. Trojky: 5:7.

Jindřichův Hradec - Opava 88:96 (20:20, 42:40, 66:63)
Nejvíce bodů: Venta 31, Pavlík 20, Zachrla 13, Čech 10 - Blažek 23, Sokolovský 20, Dokoupil 14. Trestné hody: 17/16 - 40/31. Fauly: 31:21. Trojky: 10:11.