ČTsport

ČTsport
sobota 22. září 2018 Darina

Šéf basketbalistů Jansta je jediným kandidátem na předsedu ČSTV

Velikost textu:

Praha – Miroslav Jansta je jediným kandidátem na předsedu Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV). I když na sobotní valné hromadě může vzejít ještě jiný kandidát z pléna, což je málo pravděpodobné, bude předseda České basketbalové federace nejspíš zvolen. Valná hromada v Nymburce podle všeho schválí také nový jednací a volební řád a zvolí i nové členy výkonného výboru.

Miroslav Jansta
Miroslav Jansta

"Na valné hromadě se teoreticky může všechno, takže je i ve volebním řádu, že někdo může navrhnout kandidáta na předsedu. Ale asi to nepřichází v úvahu, protože pan Jansta má takovou podporu, že to nepředpokládám. Takový sebevrah se nenajde. Možná se může ještě někdo najít do výkonného výboru," řekl generální sekretář ČSTV Jan Boháč.

Jansta se o své kandidatuře definitivně rozhodl minulý týden na schůzce předsedů jednotlivých svazů, kde cítil podporu. Janstu za předsedu ČSTV navrhly iniciativa Český sport 2011 a basketbalový svaz. Pokud bude zvolen, ve funkci předsedy nahradí dosavadního šéfa ČSTV Pavla Kořana.

Kdo je Miroslav Jansta:

 • majitel a prezident basketbalového klubu ČEZ Nymburk (od 1995), člen výkonného výboru České basketbalové federace (2002–06 a od 2009), předseda ČBF (od 2009).
 • civilním povoláním advokát, jeden z pěti předsedů svazů, kteří stojí v čele iniciativy Český sport 2011, jež vznikla loni v březnu v důsledku nespokojenosti s fungováním ČSTV.
 • 1985–1991 člen KSČ, poslanec bývalého Federálního shromáždění, po odchodu z KSČ vstoupil do ČSSD, člen středočeské organizace strany.
 • dřívější neformální poradce premiéra Stanislava Grosse, udržuje vazby i na bývalého šéfa Omnipolu Richarda Hávu. Janstova advokátní kancelář také pracovala pro pražský magistrát pod vedením Pavla Béma a jeho blízkým přítelem je i majitel Agrofertu Andrej Babiš
 • v roce 2006 Janstu prověřovala policie kvůli více než stomilionové provizi, kterou získala jeho právní kancelář od ČSOB za sjednání smlouvy s Českou poštou. V tisku se objevily dokonce spekulace o tom, že část provize mohla skončit ve stranické pokladně ČSSD.
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.