ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Švédské florbalistky budou na MS útočit na pátý titul

Velikost textu:

St. Gallen (Švýcarsko) - Na pátý titul budou na osmém mistrovství světa ve švýcarském St. Gallenu útočit florbalistky Švédska. I podle suverénního vystupování na turnajích Euro Floorball Tour jsou obhájkyně triumfu z domácího šampionátu z roku 2009 ve Västeras favoritkami, ale počítají s konkurencí domácích Švýcarek a Finska. Šampionát je nově stejně jako před rokem MS mužů rozšířen z desetičlenné elitní skupiny na šestnáct týmů, když k jisté osmičce účastníků přibyla další osmička z kontinentálních kvalifikací. Hrát se bude ve čtyřech skupinách po čtyřech. Dva nejlepší celky postoupí do čtvrtfinále. Zápasy českého týmu od čtvrtfinále bude vysílat přímým přenosem program ČT4. Turnaj vyvrcholí v neděli 11. prosince, kdy se hraje v poledne o bronz a od 15:00 finále.

Florbal
Florbal

"Nenecháme se zaslepit dvoucifernými výsledky proti Finsku a Švýcarsku z poslední doby. Je to úplně jiný turnaj," řekl trenér švédských florbalistek Jan-Erik Vaara. V kádru má celkem dvanáct mistryň světa z minulého turnaje. Poprvé ale chybí v nominaci Hermine Dahlerusová, která byla předtím na všech sedmi světových šampionátech. Pětatřicetiletá Dahlerusová tak nevylepší rekordní bilanci 36 zápasů, 55 bodů a 37 branek na světových šampionátech. Atakovat by ji mohla v kanadském bodování krajanka Karolina Widarová, která má na kontě 41 bodů. Novou rekordmankou v počtu účastí na MS se stane Lotyška Juruša Baibaová s osmi starty.

Domácí Švýcarky dokázaly na vrchol vystoupat v roce 2005 v Singapuru, Finky ovládly šampionáty v letech 1999 a 2001. Tyto tři velmoci si rozdělují medaile nepřetržitě od roku 2003, předtím dokázalo jako jediné dosáhnout na bronz také Norsko. Letos by chtěly na stupně vítězů proniknout české florbalistky, jejichž historickým úspěchem byl postup do semifinále před dvěma roky.

Češky chtějí do finále

V základní skupině C mají svěřenkyně trenérek Karolíny Šatalíkové a Markéty Šteglové za soupeře Norsko, Maďarsko a Slovensko s koučem Jaroslavem Marksem, který český tým dovedl před dvěma roky k historickému úspěchu. Jasným cílem je první místo a vyhnout se ve čtvrtfinále favorizovaným Švédkám. A pak by mělo stát podle papírových předpokladů v cestě do finále Finsko.

Florbal
Florbal

"Máme dobře nalosovaný postupový klíč. Za předpokladu, že vyhrajeme skupinu, měly bychom ve čtvrtfinále narazit na Dánky a v semifinále na Finky. Ty jsou v současné době z té nejlepší trojky nejhratelnější. Chtěly bychom toho využít a postoupit do finále," řekla už před sezonou trenérka Šatalíková.

Pro českou kapitánku to bude poslední šampionát

Šestý a zároveň poslední světový šampionát odehraje kapitánka české florbalové reprezentace Magdalena Kotíková. Kvůli pracovním povinnostem se brzy dvaatřicetiletá dcera bývalého reprezentačního hokejového brankáře Jaromíra Šindela chystá s florbalem po sezoně skončit. "Vím, že po skončení této sezony se nebudu moct věnovat florbalu na takové úrovni. Bylo to pro mě vždycky tak, že jsem tomu chtěla dát maximum. Pokud vím, že to nepůjde, tak nemá cenu na vrcholové úrovni hrát," řekla novinářům Kotíková, která v říjnu povýšila na ředitelku obchodních aktivit v ČSA.

Touhu po medaili to prý ale nijak nezvyšuje. "Není to o mém posledním mistrovství, že já nemám medaili a je to poslední možnost ji získat. Vnímám to tak, že je to prostě záležitost celého českého florbalu, aby tým udělal úspěch. Když se to nepovede mně, tak se to holt povede někomu dalšímu," uvedla Kotíková.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.