ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina

Korupční skandál v kriketu: tři Pákistánci jdou do vězení

Velikost textu:

Londýn - Poprvé v historii poslal soud ve Velké Británii sportovce do vězení za podvádění v zápase. Bývalý kapitán pákistánské kriketové reprezentace Salman Butt a další dva hráči Muhammad Asif a Muhammad Amir byli potrestáni za to, že loni v srpnu zmanipulovali část zápasu proti Anglii.

Kriket
Kriket

Sedmadvacetiletý Butt, jehož manželka před dvěma dny porodila syna, byl odsouzen na dva a půl roku. O rok starší Asif jde do vězení na rok a devatenáctiletý Amir na šest měsíců. Všichni tři mohou po uplynutí poloviny trestu požádat o podmínečné propuštění.

Společně s kriketisty poslal soud za mříže na dva roky a osm měsíců i hráčského agenta Mažára Madžída, který korupci zprostředkoval. Madžíd přijal 150 000 liber (4,3 milionu korun) od údajného zástupce sázkařů a hráči za tento úplatek provedli ve stanovenou chvíli neplatné nadhozy. Měli tím sázkařům dokázat, že jsou schopni ovlivnit zápasy. Uplácejícím však byl reportér dnes již neexistujícího bulvárního nedělníku News of the World, který Madžída při přebírání peněz nafilmoval.

Korupce může být rozšířená více, myslí si soudce

Soudce Jeremy Cooke prohlásil, že aféra poškodí kriket trvale. "Když teď dojde k překvapivému výsledku, budou se lidi ptát, jestli šlo o férový souboj. Zdá se, že korupce může být rozšířená více než jen v tomhle případě," uvedl soudce. "V Pákistánu, kde je kriket národním sportem, se obyčejní fanoušci národního týmu cítí podvedeni vaším jednáním stejně jako vaši krajané v této zemi," řekl Cooke. V Pákistánu už fanoušci obřadně pálili portréty hráčů. Od mezinárodní kriketové federace hráči dostali tresty na pět, sedm a deset let.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.