ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Florbalisté Střešovic chtějí na Poháru mistrů do finále

Velikost textu:

Mladá Boleslav - Florbalisté Tatranu Střešovice mají ze čtyř českých zástupců na Poháru mistrů ve florbalu v Mladé Boleslavi nejvyšší ambice a vyhlásili útok na finále. Pořádající Mladá Boleslav na turnaji, který se hraje od úterý do soboty, sní o postupu přes silné soupeře ze tříčlenné skupiny mezi nejlepší čtyři. Posun do semifinále mají jako základní cíl také v ženské kategorii Herbadent SJM Praha 11 a FbŠ Bohemians.

Florbalisté Střešovic
Florbalisté Střešovic

Česko hostí jako první ve čtyřletém projektu novou podobu dřívějšího PMEZ a Evropského poháru, která má být atraktivnější a přilákat zpět zájem především švédských klubů, které v minulých letech účast dokonce odmítly a vyvolaly tím změny systému. Loni se do Lotyšska nevydal například z finančních důvodů ani český mistr Střešovice a nahradily jej Vítkovice.

"Mluvíme teď vlastně o prvním ročníku, protože původní obdoba se dostala do problémů. Došlo k razantnímu přenesení povinnosti na organizátory. Hradíme pro ostatní nejen dopravu, ale i ubytování a stravu. Poprvé také Mezinárodní florbalová federace vypisuje prize money," řekl prezident České florbalové unie Filip Šuman. Počet účastníků se v obou kategoriích snížil z osmi na šest a druhého (nemistrovského) zástupce má jen pořádající země.

Vítězové obou kategorií dostanou prémii 10 tisíc eur, poražení finalisté polovinu. Po pěti tisících eur získají i šampioni Evropského poháru, který se hraje v polských Rakoniewicích a je nově kvalifikací pro Pohár mistrů. "Projekt je na čtyři roky a pak se vyhodnotí jeho životaschopnost," doplnil Šuman, který je zároveň viceprezidentem IFF. V pořadatelství se vystřídají čtyři velmoci, za rok se bude hrát ve švédské Umee, následně se zhostí turnaje Finsko a Švýcarsko.

Střešovice se představí na evropské scéně potřinácté a po dvouleté pauze mají hlad po úspěchu. V historii byli Pražané čtyřikrát čtvrtí, jedinou medaili v podobě stříbra získaly loni v Lotyšsku Vítkovice. Chtějí se prosadit i v silné konkurenci a nahlas mluví o finále. "Jsme na Pohár mistrů připravení, tým je dobře poskládaný a šlape. Měli jsme malou patálii v přípravě, ale na to se nedá vymlouvat," připomněl sportovní manažer Tatranu Petr Harapát epidemii příušnic.

V základní skupině narazí Tatran v úterý na švédského favorita Storvretu a ve čtvrtek na norský Tunet. "Máme velikou motivaci uspět proti Storvretě jako proti nejlepšímu týmu světa. Nad Tunetem bychom měli vyhrát," doplnil Harapát. Pořádající Mladá Boleslav má oba soupeře silného kalibru. V úterý nastoupí proti SSV Helsinky s českým brankářem Davidem Rytychem a ve čtvrtek se utká se švýcarským SV Wiler-Ersigen.

Středočeši po nevydařeném vstupu do extraligové sezony proti třem silným soupeřům získali o víkendu první body proti Otrokovicím a chtějí na turnaji potrápit favority. "Helsinky jsou velice silné. Bude to zápas pro diváky s útočným florbalem. Proti Wileru vidíme šanci jak uspět v boji o postup do semifinále," prohlásil trenér Mladé Boleslavi Jiří Stožický.

Florbal
Florbal

V ženské kategorii hráčky Herbadent SJM Praha 11, ať už jako Tatran Střešovice nebo později jako Děkanka, získaly třikrát v historii bronz. Mezi evropskou elitou se přestaví popáté za sebou, po dvou třetích a dvou čtvrtých místech loni v semifinále chyběly. "Jsme na tom ve skupině podobně jako Tatran. Máme silný Djurgaarden, což je bývalý Balrog, a pak se budeme soustředit na Rubene. To je klíčový zápas o semifinále," řekla trenérka Markéta Šteglová.

České mistryně vstoupí do turnaje až ve středu proti švédským favoritkám a s Rubene se utkají ve čtvrtek. Hráčky Bohemians, které startují na divokou kartu pro druhý domácí tým, vyzvou v úterý finský SC Classic s českou brankářkou Danielou Kreisingerovou a o den později hrají se švédským Red Ants Rychenberg. "Chtěli bychom se přes těžkou skupinu dostat do semifinále, podle nás jsou oba týmy hratelné," uvedl trenér FbŠ Bohemians
Jakub Doubrava.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.