ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Basketbalistky uspěly i proti Turecku a jsou ve čtvrtfinále ME

Velikost textu:
aktualizováno 23. 6. 2011 22:28

Bydhošť - České basketbalistky vyhrály na mistrovství Evropy v Polsku i počtvrté a po dnešním vítězství 56:51 nad Tureckem mají jistý postup do čtvrtfinále. Nyní je čekají utkání s Ruskem a Litvou o co nejlepší pozici do vyřazovacích bojů. Nejlepší střelkyní byla znovu Kateřina Elhotová s 19 body, s čtyřmi trojkami jí výrazně asistovala Veronika Bortelová. Trenér Lubor Blažek měl v úvodním duelu osmifinálové skupiny k dispozici jen deset hráček. Ke zraněné Romaně Hejdové přibyla i Michala Hartigová, která si zablokovala záda.

Kateřina Elhotová
Kateřina Elhotová
Otevřít galerii
 • Kateřina Elhotová zdroj: AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/27/2652/265142.jpg?1329301394
 • Trenér českého týmu Lubor Blažek autor: Zehl Igor, zdroj: ČTk https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1976/197587.jpg?1285444555

Turkyně jako by toho chtěly využít, velmi důraznou obranou po celé ploše hřiště se snažily Češky unavit. Navíc se českým reprezentantkám překvapivě nedařil doskok, který tým zdobil v předchozím průběhu turnaje.

Soupeřkám zase vůbec nešla střelba, když měly úspěšnost jen 30 procent, a spoléhaly hlavně na oporu pod košem Nevriyi Yilmazovou. Ta ale byla důsledně pokrytá Ilonou Burgrovou. Naopak český tým držela ve velmi dobré formě hrající Elhotová, která trefila všech šest svých střeleckých pokusů včetně tří trojek.

Češkám se však nedařilo dostat míč na podkošové hráčky, navíc se ke střelbě téměř nedostala Eva Vítečková. A tak se zápas změnil v urputnou bitvu o každý bod. A když Turecko těsně před koncem třetí čtvrtiny srovnalo skóre, stalo se z utkání velké drama. 

Podobně jako v duelu s Běloruskem se však český tým mohl spolehnout na kapitánku Bortelovou. Ta na sebe vzala zodpovědnost a ve čtvrté čtvrtině zaznamenala dvě velmi důležité trojky. Celkem se trefila z dálky čtyřikrát a 14 body vylepšila své dosavadní maximum na turnaji. Důležitá byla především její trojka za stavu 42:42, od té doby už Češky vedení nepustily. A když dvě minuty před koncem zvýšila po další trojce na rozdíl osmi bodů Elhotová, bylo utkání rozhodnuto. Nic na tom nezměnil ani závěrečný presink soupeřek.

přehrát video
Turecko - Česko
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.