ČTsport

ČTsport
úterý 25. září 2018 Zlata

Basketbalistky vstupují do osmifinále. Čeká je Turecko

Velikost textu:

Bydhošť (Polsko) - Jediná výhra dělí české basketbalistky od toho, aby si zajistily účast ve čtvrtfinále mistrovství Evropy. Jistotu chtějí mít už po prvním duelu osmifinálové skupiny s Tureckem, aby se pak proti Rusku a Litvě mohly soustředit na vybojování co nejlepší pozice pro vyřazovací boje. S Tureckem se český výběr utkal naposledy v přípravě na ME 2009. Nejprve soupeři podlehl 58:74, v odvetě zvítězil 103:81. Na evropském šampionátu se oba celky potkaly v roce 2007 v základní skupině, v níž Češky vyhrály 86:62. O dva roky dříve pak téměř stejným výsledkem vyřadily Turecko ve čtvrtfinále. Úvodní osmifinálový zápas se v Bydhošti odehraje od 20:30. Přímý přenos vysílá ČT4 a web Sportživě.cz.

Kateřina Elhotová
Kateřina Elhotová
Otevřít galerii
 • Kateřina Elhotová zdroj: AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Trenér českého týmu Lubor Blažek autor: Zehl Igor, zdroj: ČTk https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1976/197587.jpg?1285444555

"Co si ale pamatuji, tak s Tureckem jsme se utkali skoro na každém mistrovství Evropy. Navíc jsme mívali i společnou přípravu a kontakty mezi týmy jsou velice úzké," uvedl trenér české reprezentace Lubor Blažek, který by byl rád, kdyby jeho svěřenkyně zopakovaly výkon z první čtvrtiny utkání proti Bělorusku. "V útoku i v obraně to byl dobrý výkon, ale hrát celý zápas s takovou úspěšností střelby a proti takovému soupeři, to se nestává," dodal.

Turkyně postoupily do osmifinále z třetího místa ve skupině A. V té těsně podlehly Litvě, následně porazily 76:60 Slovensko, ale pak poměrně přesvědčivě prohrály s Ruskem 65:80. Hlavní oporou byla pivotmanka Nevriye Yilmazová z Fenerbahce, která zatím v průměru nastřílela 16,3 bodu a připsala si tři asistence. Výrazně jí na rozehrávce sekundovala i klubová spoluhráčka Birsel Vardarliová. "Ale řada tureckých hráček je schopná se prosazovat v Eurolize. Určitě to není lehký soupeř," míní Blažek.

Trenér Lubor Blažek o osmifinálových soupeřkách:

"Turkyně mají velkou kvalitu. Litva je dlouhodobě světový tým, i když měla krátký výpadek. O Rusku snad nemusím ani hovořit. Pravidelný účastník závěrečných bojů. Mají obrovsky silný tým."

Hlavní zbraní jeho svěřenkyň v souboji s Tureckem by měla být obrana a také famózní doskok, v němž český výběr vládne celému turnaji. Naopak Turkyně zatím nasbíraly nejméně doskoků ze všech týmů a právě hra pod košem se pro ně stala osudnou v utkání s Ruskem.

Základní skupina byla těžší, než se mohlo zdát

Češky zatím neprohrály, což je podle Blažka o to cennější, že soupeři ve skupině nebyli tak lehcí, jak by se mohlo zdát. "Myslím si, že soupeři u nás ve skupině byli podceňovaní. Izrael a Velká Británie, to jsou kvalitní týmy, které jsou nedoceňované. A Bělorusko je velice silný tým. Co hráčka, to basketbalistka vysoké úrovně. Skupina nebyla vůbec jednoduchá. Postup se třemi, respektive dvěma vítězstvími je pro nás povzbuzující," řekl Blažek.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.