ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Basketbalistky pojedou na ME bez kapitánky Horákové

Velikost textu:
aktualizováno 5. 5. 2011 13:00

Praha - České basketbalistky pojedou na červnové mistrovství Evropy do Polska bez kapitánky Hany Horákové. Nejužitečnější hráčka loňského mistrovství světa v České republice, kde tým kouče Lubora Blažka skončil na druhém místě, se omluvila kvůli rodinným a zdravotním důvodům. Vedle Horákové na ME nepojedou ani další tři členky stříbrného týmu ze světového šampionátu. Reprezentační kariéru totiž uzavřely Michaela Ferančíková, Ivana Večeřová a Markéta Bednářová. Kouč Blažek tak musí před kontinentálním mistrovstvím obměnit třetinu týmu. A místo Horákové musí hledat také novou kapitánku.

Nejužitečnější hráčka turnaje Hana Horáková
Nejužitečnější hráčka turnaje Hana Horáková
Otevřít galerii
 • Nejužitečnější hráčka turnaje Hana Horáková autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • České basketbalistky autor: Igor Zehl, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1972/197170.jpg?1285274383

Jednatřicetiletá rozehrávačka a klíčová hráčka reprezentace však letošní pauzu prý nevnímá jako svůj konec v národním týmu. "O dalším případném působení v reprezentaci jsem neuvažovala, ale rozhodně dveře definitivně nezavírám. Minulé léto pro mě bylo jak fyzicky, tak psychicky velmi náročné. Cítím potřebu si od basketu odpočinout, ale hlavně převládá pocit dluhu vůči mé rodině, se kterou chci trávit čas," vzkázala Horáková přes basketbalovou federaci.

Kateřina Elhotová, křídelní hráčka:

"Role Hanky je nezastupitelná na hřišti i mimo něj. Ona byla lídrem, na kterého jsme se mohli ve všech situacích obrátit. Musíme se semknout, dát do zápasů hodně energie, a tím můžeme její absenci nahradit."

Trenér národního týmu Lubor Blažek si uvědomuje, že absence hráčky Fenerbahce Istanbul bude pro tým velmi citelná. "Ale už se nesmíme ohlížet zpátky, protože stejně nic nezměníme. Teď se díváme dopředu. Rozhodnutí Hanky plně respektuju a musíme se starat o to, jak tu mezeru po ní zacelit. Věřím, že další hráčky to mohou zvládnout," uvedl Blažek na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Blažka prý nestraší pomyšlení na mistrovství Evropy v Lotyšsku před dvěma lety, kdy Češky také bez odpočívající Horákové, Ferančíkové a Večeřové skončily až desáté. "Budeme muset znovu tým dávat dohromady a začínat tak trochu od začátku. Ale s žádnými obavami do toho jít nemůžeme, to by bylo hodně špatné," řekl Blažek.

Hlavní cíl: Postup do kvalifikace o olympiádu

Češky v Polsku budou obhajovat pozici nejlepšího evropského týmu z loňského MS. V základní skupině se utkají s Běloruskem, které loni porazily v semifinále MS, Velkou Británií a Izraelem. Hlavním cílem pro národní tým je postup do kvalifikace o účast na olympiádě v Londýně. Přímo na hry postoupí vítěz ME, týmy umístěné na druhém až pátém místě půjdou do kvalifikace. "To je náš jasný úkol, zůstat po mistrovství ve hře o olympiádu. Ale vůbec to není dané, mistrovství Evropy bude hodně náročný turnaj. Ale také se musíme snažit navázat na poslední výsledek," prohlásil Blažek.

Do přípravy před ME, které pro Češky začne 18. června duelem s Izraelem, pozval osmnáct hráček. Na poslední chvíli kvůli zranění vypadla sedmatřicetiletá pivotka Petra Reisingerová ze Strakonic. Basketbalistky se sejdou v pondělí 9. května a vyrazí na rekondiční pobyt do Lázní Bělohrad, kde začala i jejich společná cesta před loňským MS.

Nominace českého týmu:

Rozehrávačky: Bortelová (Toruň/Pol.), Hindráková (Trutnov), Bartoňová (ZVVZ USK Praha), Johnová (Strakonice)

Křídla: Vítečková, Elhotová a Pecková (všechny ZVVZ USK Praha), Stehlíková a Hejdová (obě Frisco Sika Brno), Veselá (Valencie/Šp.), Zrůstová (Valosun Brno)

Pivotky: Burgrová (Bourges/Fr.), Kulichová a Šujanová (obě ZVVZ USK Praha), Hanušová (Frisco Sika Brno), Hartigová (Hradec Králové), Reisingerová a Škrabalová (Strakonice), Štěpánová (VŠ Praha).

Češky se radují z výhry
Češky se radují z výhry
Více fotek
 • Češky se radují z výhry zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1984/198364.jpg
 • Lubor Blažek autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/22/2129/212815.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.