ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Volejbalistky udolaly italské mistryně Evropy 3:2

Velikost textu:
aktualizováno 2. 11. 2010 14:20

Hamamacu (Japonsko) - Dlouhých třináct let čekaly české volejbalistky na vítězství nad věhlasnou Itálií. Na MS v Japonsku však dnes zlaté medailistky z roku 2002 a úřadující dvojnásobné evropské šampionky senzačně porazily po heroickém výkonu 3:2. Prohrávaly přitom už 0:2 na sety, další tři stejně vypjaté koncovky však zvládly a dosáhly nejcennějšího vítězství v dosavadní kariéře. Záznamy utkání českých basketbalistek najdete zde.

České volejbalistky
České volejbalistky
Otevřít galerii
 • České volejbalistky autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/21/2069/206873.jpg?1288710600
 • Volejbal zdroj: ČKT-AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/19/1877.jpg?1199804441

"Nepřestávaly jsme si věřit a snažily se udělat všechno možné pro výhru. Je to pro nás důležité vítězství," řekla na tiskové konferenci kapitánka Ivana Plchotová, suverénně nejlepší blokařka dosavadního průběhu šampionátu. "Naší strategií bylo dobře podávat a co nejvíce zabránit Gioliové útočit," doplnil trenér Jiří Šiller.

České hráčky po těsné prohře s brazilskými favoritkami, nevydařeném zápase s Nizozemskem a jasnou výhrou nad Portorikem připravily ve skupině B v Hamamacu Italkám první prohru a před středečním závěrečným kolem jim patří čtvrtá postupová příčka mezi elitní šestnáctku. Tu by měly potvrdit bez problémů proti outsiderovi z Keni a do další fáze turnaje by si v tom případě přenesly právě i vítězství nad Itálií. "Chceme nad Keňou vyhrát, přestěhovat se do Nagoji a hrát tam stejně dobře," řekla Radiožurnálu Helena Havelková.

Dnešní zápas si mladý tým pod vedením Jiřího Šillera bude dlouho pamatovat. Dnes však připomněly vítězství z "bronzového" mistrovství Evropy 1997 v Brně. Družstva v Hamamacu sehrála pět naprosto vyrovnaných koncovek, v nichž rozhodovaly drobnosti. Zkušenost Italek slavila úspěch v první i druhé sadě. V obou útočně táhla české reprezentantky Aneta Havlíčková, paradoxně však právě ona nevyužila v úvodním dějství setbol a do vedení se záhy dostaly Italky.

Jejich bohaté zkušenosti ze světových akcí a pevnější nervy rozhodly i druhé pokračování. Češky odvrátily po sérii tří bodových bloků čtyři setboly, další už ne. Postupně se však vyhlášeným italským obranářkám vyrovnaly, nakonec je bodovými bloky dokonce výrazně předčily 23:14. Rovnými deseti zazářila kapitánka Ivana Plchotová, která při obraně na síti jednoznačně kralovala.

Češky se hecovaly: "Máme lepší fyzičku"

Poté, co koncovku druhé sady ukončila útokem přímo do bloku Šárka Barborková, vše si vynahradila v dalším průběhu na servisu svými důležitými šňůrami. Když od třetí sady přestaly české hráčky chybovat, přenesly nejistotu na favorizované soupeřky. Navíc si dodávaly odvahu do blížícího se tie-breaku slovy "máme lepší fyzičku". A to se nakonec potvrdilo.

Rozhodující set ještě začaly lépe italské volejbalistky, jenže pak začaly úřadovat znovu české bloky, servis Barborkové i dělová pravačka Havlíčkové. Tříbodový rozdíl 13:10 sice soupeřky dotáhly, odvrátily tři mečboly, poslední útok však poslaly daleko za hřiště a odstartovaly českou euforii.

České volejbalistky
České volejbalistky
Více fotek
 • České volejbalistky autor: Jan Sokol, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/17/1669/166870.jpg
 • Ivana Plchotová na podání autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/21/2069/206880.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.