ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Basketbalová liga začíná se změnami v systému i pravidlech

Velikost textu:

Praha - Ve stínu stříbrného úspěchu české ženské reprezentace na domácím mistrovství světa dnes startuje už 19. ročník první ligy basketbalistů, kterou letos čeká mnoho změn. Tou nejpodstatnější je, že se do základní části nezapojí kvůli své účasti v Adriatické lize sedminásobní šampioni z Nymburka. Do bojů na českých palubovkách zasáhnou až od znovu zavedené nadstavbové části. Mattoni NBL odstartuje dnešním soubojem mezi Brnem a Pardubicemi. Přímý přenos vysílá ČT4 od 18:00.

Mattoni NBL
Mattoni NBL
Otevřít galerii
 • Mattoni NBL zdroj: nbl.cz https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/21/2001/200079.jpg?1286369223
 • Prostějov - Nymburk autor: Vladislav Galgonek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/17/1700/169963.jpg?1275510236

V základní části soutěže se objeví při neúčasti Nymburka jen jedenáct týmů, které se poměří v dvoukolovém systému a v první části ligy sehrají dvacet zápasů. Nováčkem soutěže je Plzeň. Ta se mezi elitu dostala poté, co se šance na start v lize vzdala pražská Sparta, vítěz minulého ročníku druhé ligy. Poprvé v historii zavítá první liga také do Svitav, které odkoupily licenci od Poděbrad.

Suverénní šampioni z Nymburka se do soutěže zapojí až po skončení základní části. Připojí se do nadstavbové skupiny A1 k pěti nejlepší celkům po základní části, skupinu A2 vytvoří celky ze spodní poloviny tabulky. Novinkou je, že prvních pět týmů po základní části si mezi sebe rozdělí finanční prémii ve výši dvou milionů korun. V obou skupinách všechny týmy sehrají po deseti zápasech systémem doma - venku.

přehrát video
Začíná NBL

Další inovací v systému soutěže je zavedení předkola po vzoru například české hokejové extraligy. Utkají se v něm týmy umístěné po dlouhodobé části na 7. až 10. místě, sedmý tým vyzve desátý a osmý pak devátý. Vítězové jdou do klasického play-off, kde se čtvrtfinále a semifinále hraje na tři vítězné zápasy a finále pak na čtyři. Duel o třetí místo se neuskuteční.

Otázka sestupu a postupu do příštího ročníku Mattoni NBL zůstává zatím otevřená. Jisté je, že vítěz druhé ligy má účast v nejvyšší soutěži jistou. Tým, který letos zůstane po dlouhodobé části poslední, z ligy sestoupí v případě, že Nymburk v příštím roce už nebude hrát Adriatickou ligu. Pokud v ní Středočeši zůstanou, poslední tým z Mattoni NBL sehraje s druhým týmem z druhé ligy baráž o právo startu v nejvyšší soutěži. "Jde o to, abychom v příštím ročníku měli zaručený start dvanácti týmů v základní části, aby se nepakovala situace z letošní sezony, kdy jsem museli improvizovat s jedenácti týmy," uvedl sportovní ředitel soutěže Zdeněk Ringsmuth.

Hráči se musejí připravit i na částečnou úpravu pravidel

Nejvíce se hráčů zřejmě dotkne posunutí hranice pro střelbu za tři body. Basketbalisté si už zhruba měsíc zvykají na novinku na "překreslených" palubovkách. "Na tréninku to zase jako radikální změnu nevnímám, ale až budeme zahlcení v zápase, tak možná ten rozdíl půl metru poznáme," uvedl děčínský tahoun Pavel Houška. "Posunutím trojky dojde možná k tomu, že se útoky budou víc hrnout pod koš," dodal.

Další změnou je to, že pod košem je vyobrazený půlkruh a pokud se v něm bude pohybovat bránící hráč, nesmí se v něm stavět proti "prorážení" ze strany útočícího hráče. Jiná bude i operace se 24 vteřinových limitem na zakončení útoku v případě faulu na útočné polovině. Když k němu došlo dřív, postižené družstvo mělo znovu na útok celých 24 vteřin. Nyní přichází na řadu pravidlo "14 vteřin".

Basketbalisté Nymburka slaví ligový titul
Basketbalisté Nymburka slaví ligový titul
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.