ČTsport

ČTsport
pátek 21. září 2018 Matouš

Nejlepší zážitky pro televizi: Hosté ve studiu, čtvrtfinále i úleva na konci

Velikost textu:
aktualizováno 4. 10. 2010 23:55

Praha - Celkový vynikající dojem z úspěchu českých basketbalistek převažuje u všech, kteří pro Českou televizi připravovali seriál 23 zápasů. Jaký konkrétní zážitek ale zůstává nejsilněji v jejich vzpomínkách? Moderátor basketbalového studa Jan Smetana si třeba pochvaloval setkání s Josefem Fleischlingerem. "Nadchlo mne, jak je ve svých téměř 99 letech neuvěřitelně vitální člověk," rozplýval se Smetana. "Točil jsem s ním už před mistrovstvím a už tenkrát mne překvapil, jak je svěží a jak mu to myslí," dodal.

Český tým oslavuje stříbrné medaile
Český tým oslavuje stříbrné medaile
Otevřít galerii
 • Český tým oslavuje stříbrné medaile autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1994/199374.jpg?1286136195
 • Trenér českého týmu Lubor Blažek autor: Zehl Igor, zdroj: ČTk https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1976/197587.jpg?1285444555

Moderátor se prý nestačil divit, jak přesné bylo všechno, co řekl. "Je to příklad za všechny legendy, které jsme pozvali do studia. I když byl basketbal tehdy úplně jiný než teď, jejich medaile a úspěchy nejde zpochybnit," řekl.

Komentátorovi Tomáši Budkovi zase utkvěla v hlavě trojka Evy Vítečkové sedmdesát sekund před koncem prodloužení s Běloruskem. "Už když nasadila na střelbu, tak jsem věřil, že tam míč spadne – a když se to stalo, tak se nestydím přiznat, že jsem plakal." Pro Terezu Brantlovou, expertku studia, bylo nejlepším zážitkem setkávání s legendami ve studiu. "Myslím, že už to, co dokázali v životě a kam posouvali basketbal, je úžasné. Ráda se setkávám s lidmi, kteří se zasloužili o rozvoj basketbalu u nás," uvedla.

přehrát video
ČT4 hostila besedu k MS v basketbalu žen

Režisér Jan Celner, který měl na svědomí mimo jiné i přímý přenos finále, se přiznal, že největší emoční nápor pro něj bylo čtvrtfinále pro Austrálii. "Všechno, co se dělo, to drama i emoce našich hráček, mne vtáhlo do děje. Režírovat takový zápas bylo o tolik jednodušší," vysvětlil. "I my v přenosovém voze jsme se stali součástí hry, atmosféra utkání byla velice inspirující."

Dramaturg a redaktor připravovaného dokumentu o šampionátu Jiří Kalemba zavzpomínal na dopoledne před finálovým zápasem. "Při rozhovorech, které jsem točil, jsem poznal, jak jsou najednou hráčky uvolněné a v pohodě, jak se za ty dva týdny moc změnily," řekl.

Na komentátora zápasů české reprezentace Jakuba Bažanta udělal největší dojem týmový duch, který vytvořil v družstvu trenér Lubor Blažek. "Navíc neskutečná herní chytrost a neutuchající bojovnost Hany Horákové. A dohromady to všechno vyvolalo ve veřejnosti spoustu pozitivních emocí – a poznání těch emocí je vlastně ten úplně nejlepší zážitek," zakončil.

Přesně den po zisku stříbrných medailí na MS se hlavní osobnosti české basketbalové reprezentace zastavily na Kavčích horách. V pořadu Otázky a odpovědi se probírala i jejich budoucnost u národního výběru. Trenér Blažek připustil, že v nejbližší době proběhnou jednání o jeho dalším působení u reprezentace. Šampionát basketbalistek se blýskl i jedním historickým prvenstvím. Poprvé byl jeho součástí charitativní projekt ABC, založený na konceptu úspěšné čtyřleté charity Každý koš pomáhá.

Radost českých basketbalistek
Radost českých basketbalistek

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.