ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Klaus věří, že reprezentační úspěch na MS zvedne zájem o basketbal

Velikost textu:

Karlovy Vary - Basketbalovým reprezentantkám i při finále mistrovství světa proti týmu USA v karlovarské aréně z hlediště fandí prezident Václav Klaus. V pátek jim přinesl štěstí při dramatickém čtvrtfinále s obhájcem titulu Austrálií a připustil, že si prožil velké nervy. Před finálovým duelem basketbalistky krátce pozdravil v šatně. Sám věří, že úspěch českého týmu zvedne vlnu zájmu o basketbal v České republice. "Skoro bych chtěl tipovat, že každá druhá holčička teď u nás říká rodičům, ať ji přihlásí na basket. To je přece výborné," řekl Klaus novinářům, když dorazil před karlovarskou halu. "Navíc my jsme basketbalová země," prohlásil Klaus.

Václav Klaus na MS v basketbalu
Václav Klaus na MS v basketbalu
Otevřít galerii
 • Václav Klaus na MS v basketbalu autor: Jan Sokol, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Václav Klaus autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

K basketbalu má blízko, sám jej v minulosti dlouho hrál a vyzkoušel si také nejvyšší soutěž. Netají, jak si jízdu reprezentantek šampionátem užívá. Ale v pátek při souboji s Australankami prý u palubovky trpěl. "Trpěl jsem neskutečně. Dalo by se to srovnat s posledními vteřinami finále letošního mistrovství světa v hokeji. Bylo to tak fifty fifty," připomněl Klaus, že si nenechal ujít ani květnový šampionát hokejistů v Kolíně nad Rýnem, kde reprezentace také senzačně ve finále udolala Rusko. Vítězství basketbalistek nad Austrálií bylo podobně velkým překvapením.

Václav Klaus:

"Je bezvadné, že v obou klíčových zápasech to naše družstvo mělo nahnuté, ale ani jednou nepropadlo panice, ani jednou nezačalo dělat nějaké chyby. To znamená duševní sílu."

Klausovi se prý líbí, s jakou odhodlaností tým na mistrovství vystupuje, a vyzvedl především výkony kapitánky Hany Horákové. "Ona to táhne. Ale hlavně se podařilo trefit náladu družstva. Nejsou to jednotlivkyně, nejsou to individualistky. Hrají dohromady a hrají dobře," chválil basketbalistky český prezident.

Podle něj atmosféře mistrovství prospělo i to, že jej nehostila Praha. Diváci v Brně, Ostravě a na konec v Karlových Varech prý k turnaji mají lepší vztah, než by měli lidé v metropoli. "Jako zarputilý Pražák říkám, že se Praha vytrestala a dalo se to mimo ni. Pražáci by si toho tolik nevážili," řekl Klaus.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.