ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Česko doprovodí do semifinále MS Španělsko, USA a Bělorusko

Velikost textu:
aktualizováno 1. 10. 2010 23:10

Karlovy Vary - Týmy Běloruska, České republiky, USA a Španělska se probojovaly do sobotního semifinále světového šampionátu basketbalistek v Karlových Varech. Především postupy Běloruska a ČR přes Rusko a obhájce titulu Austrálii jsou velkými senzacemi, Američanky lehce přešly přes Koreu a Španělsko v závěrečném dramatu až v prodloužení udolalo Francii. Bělorusky se v sobotu od 18:30 utkají s domácí Českou republikou, tým USA vyzve Španělsko (20:45).

Zápas Francie - Španělsko
Zápas Francie - Španělsko
Otevřít galerii
 • Zápas Francie - Španělsko autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1991/199081.jpg?1285967015
 • Bělorusko- Rusko autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1989/198872.jpg?1285938660

Španělsko udolalo mistryně Evropy z Francie 74:71 po prodloužení. Španělky přitom v utkání prohrávaly až o třináct bodů, na konci se ale vzchopily a poté, co Valdemorová v poslední vteřině normální hrací doby vyrovnala, už v nastaveném čase odpor soupeře zlomily definitivně.

Postup USA byl jasnou záležitostí

V druhém dnešním čtvrtfinále splnily roli velkých favoritek reprezentantky Spojených států, které jednoznačně přehrály Koreu 106:44. Ta na šampionátu už několikrát překvapila a z osmifinále postoupila na úkor favorizované Brazílie. Američanky však excelovaly ve všech herních činnostech.

Američanky zápas s Koreou podle očekávání jasně ovládly. V celém utkání pravidelně točily dvě pětky, aby šetřily co nejvíc sil na sobotní semifinále, ale na jejich suverénním představení to nic nezměnilo. Šest hráček nastřílelo deset a více bodů, dvě minuty před koncem pokořil tým USA už potřetí na turnaji hranici sta nastřílených bodů.

Záznam utkání USA - Korea sledujte zde

Bělorusky senzačně vyřadily Rusko

Rusky přitom základní a osmifinálovou skupinou v Brně prošly bez porážky a se šesti výhrami na kontě šly do čtvrtfinále, kde se na ně těšila početná skupina jejich krajanů v hledišti. Bělorusky v postsovětském derby ale jejich sebevědomí srazily hned na začátku, kdy se okamžitě ujaly vedení. V poločase měly k dobru devět bodů a rozhozený ruský tým se vůbec nechytil ani ve druhém polovině zápasu.

Záznam utkání Bělorusko - Rusko sledujte zde

Bělorusky odrazily nápor Rusek, které doplatily na špatnou formu tradičních opor Stěpanovové, Korstinové, Abrosimové a Osipovové. Rusky jako by se brzy smířily s tím, že na soupeře nemají, nedávaly jasné koše, ale především nebojovaly ani na vlastní polovině. Devět minut před koncem Bělorusky vedly už o 19 bodů a nedovolily velkému rivalovi, aby se vrátil do zápasu. Zatímco ruská lavička už několik minut před koncem strnule sledovala kolaps družstva, Bělorusky bouřlivě slavily jeden z největších triumfů své historie.

Radost basketbalistek Španělska
Radost basketbalistek Španělska
Více fotek
 • Radost basketbalistek Španělska autor: Petr David Josek, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1991/199087.jpg
 • Zápas USA - Korea autor: Jan Sokol, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1990/198939.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.