ČTsport

ČTsport
pondělí 12. listopadu 2018 Benedikt

Basketbalistky se pokusí o senzaci. Chtějí zaskočit hvězdnou Austrálii

Velikost textu:

Karlovy Vary - Basketbalové mistrovství světa žen v České republice dospělo do klíčové fáze, v níž se začne ode dneška v Karlových Varech bojovat o medaile, a ve hře o možný pronikavý úspěch dál zůstávají i české reprezentantky. Ve čtvrtfinále však projdou zatím nejtěžším testem na turnaji. K souboji je totiž v 18:30 vyzve hvězdný soubor Austrálie, obhájce titulu z roku 2006 v čele s jednou z nejlepších hráček světa Lauren Jacksonovou. Přímý přenos vysílá ČT4 a web SportŽivě.cz.

České basketbalistky
České basketbalistky
Otevřít galerii
 • České basketbalistky autor: Igor Zehl, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Basketbalistky Austrálie autor: Jaroslav Ožana, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Nesmíme přemýšlet tak, že hrajeme proti posledním mistryním světa. Družstvo připravujeme tak, že jdeme vyhrát, ale je nutné, aby tomu každý věřil," řekl trenér Lubor Blažek po večerním tréninku v Karlových Varech, kam se ve čtvrtek reprezentační tým letecky přesunul z Brna.

Blažek společně s asistenty před duelem s Austrálií věnuje velký prostor i mentální přípravě. Národní tým si prý cení účasti mezi elitní osmičkou šampionátu, jeho sny sahají ještě výš. "Doufám, že si hráčky uvědomí, o co už v pátek půjde. V týmu není nikdo, kdo by se Austrálie bál, i když respekt před takovým týmem mít musíme," uvedl Blažek.

Češky věří, že v karlovarské aréně s pomocí zaplněné haly můžou žhavému favoritovi zkomplikovat situaci a pokusit se o velkou senzaci. Tou by český postup bezpochyby byl. Austrálie v ostravské osmifinálové skupině soupeřila o první místo se suverénním družstvem USA, prohra o osm bodů Australanky nasměrovala do čtvrtfinálové řeže s českým týmem. "Austrálie je o něco schůdnější soupeř než USA, ale pořád to je tým z té nejvyšší kategorie," uvedl Blažek.

Basketbalistky už mohou hrát uvolněně, cíl splnily

Blažkův tým skončil v brněnské osmifinálové skupině třetí s bilancí čtyř výher a dvou porážek. Teď prý s odhodláním hledí i ke čtvrtfinále, kam se probilo osm nejlepších týmů. "Už to, že jsme se do něj dostaly, je pro nás úspěch. Cokoliv dalšího bude velký bonus," uvedla pivotka Petra Kulichová, jedna z tahounek týmu při středeční výhře nad Brazílií. "Čtvrtfinále jsme si před šampionátem daly za cíl, který jsme splnily. Můžeme hrát už bez jakéhokoliv tlaku, ale nesmí se zase stát, abychom se postupem samotným uspokojily," přidala se další podkošová hráčka Ivana Večeřová.

Češky se v posledních letech už několikrát přesvědčily o síle týmu, který je čeká v pátečním zápase. Mementem pro reprezentantky zůstává hlavně čtvrtfinále olympijského turnaje v Pekingu, kde Australanky porazily český tým drtivě 79:46.

Lubor Blažek, trenér:

"Přechytračit Austrálie nepůjde, bude to o tvrdé práci, dřině, zodpovědnosti."

Podle Blažka Češky můžou pomýšlet na možný úspěch jen v případě, že si na své polovině zjednají respekt tvrdou a důraznou obranou. "Je třeba, abychom to tak hráli od začátku, aby se soupeř také trochu pod naším košem bál. Recept může být v tom, jak jsme hráli v obraně proti Rusku nebo při druhé půli s Brazílií," nabádal Blažek.

I další čtvrtfinále slibují zajímavou podívanou

Souboj České republiky s Austrálií bude v pátek v pořadí třetím čtvrtfinálovým soubojem v programu MS. Vzájemné souboje o účast v semifinále nabídnou velmi žhavé bitvy. Od 13:15 se například v postsovětském derby popasují celky Běloruska a Ruska. Z tohoto duelu vzejde sobotní protivník českého týmu.

Dramatickou bitvu slibuje i duel úřadujících evropských šampionek z Francie s třetím týmem loňského ME Španělskem (20:45). Největší favorit mistrovství světa tým USA vyzve Koreu (15:30), která na šampionátu už několikrát překvapila a z osmifinále postoupila na úkor favorizované Brazílie.

Česká basketbalová reprezentace
Česká basketbalová reprezentace
Více fotek
 • Česká basketbalová reprezentace autor: Igor Zehl, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1972/197147.jpg
 • ČR - Brazílie zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1984/198363.jpg
 • Austrálie - Bělorusko autor: Jaroslav Ožana, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1974/197378.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.