ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Komentátoři ČT: Klíčem k úspěchu ve čtvrtfinále je dobrá obrana a kolektivní výkon

Velikost textu:

Praha - Basketbalové mistrovství světa se stěhuje z Moravy do Karlových Varů. Český tým splnil svůj cíl a po přejezdu se ve čtvrtfinále pokusí dosáhnout proti Australankám ještě výš. Jakub Bažant, který komentoval jeho zápasy ve skupinách, hodnotí výkony jako odpovídající možnostem. Lituje toho, že se Češkám nepovedly v úvodu zápasy proti Rusku a Japonsku. "Je to dvakrát škoda, že se k jedinečné Haně Horákové nikdo nepřidal. Kdyby tehdy každá hráčka trochu víc přidala v nasazení, tak možná mohly postoupit z vysněného druhého místa." Dosavadním vrcholem z hlediska předvedeného výkonu byl naopak zatím poslední zápas proti Brazílii. Zápas sledujte živě na ČT4 a na webu SportŽivě.cz dnes od 18:30.

Česká basketbalová reprezentace
Česká basketbalová reprezentace
Otevřít galerii
 • Česká basketbalová reprezentace autor: Igor Zehl, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1972/197147.jpg?1285267953
 • Trenér českého týmu Lubor Blažek autor: Zehl Igor, zdroj: ČTk https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1976/197587.jpg?1285444555

Domácí tým nakonec nastoupí proti Austrálii. Přímý přenos jejího souboje se Spojenými státy komentoval v Ostravě Tomáš Budka. Je to podle něj zvláštní tým: "Na první pohled se může zdát, že hráček světové úrovně je v jejich řadách hrozně málo. Ale to je zkreslující, protože je v tom týmu obrovské množství skrytého talentu. Australanky vynikají střídavě v různých zápasech, vždy jedna nebo dvě."

Podle Budky se snaží hrát americkým způsobem, se kterým ale na americký tým nestačily. "Američanky vyhrály neskutečně rychlou a silovou hrou. Všechny jsou ohromně silově vybavené." Rozhodně nedoporučuje českým reprezentantkám, aby šly stejnou cestou. Austrálie se dá zdolat i precizním evropským stylem, na který není tak zvyklá. Zpomalovat hru se snažily proti basketbalistkám v zelenožlutém třeba Francouzky a prohrály jen o 10 bodů.

Budka se domnívá, že čtvrtfinále rozhodne útok. "Obraně věřím. Češky brání standardně skvěle v různých systémech. Když z té obrany získají míče pro rychlé protiútoky a zakončí je, zvedne jim to sebevědomí a pomůže k vítězství."

Jakub Bažant, komentátor ČT:

"Nemožné je to, o co se člověk nepokusí."

Bažant naproti tomu zdůrazňuje právě úsilí, které všechny hráčky musejí vydat v defenzivě. "I když bude mít poslední hráčka ze střídačky před plnou halou svázané ruce, pořád může odevzdat 100 procent v obraně. V tom ji nervozita ani technika nelimituje. Může zamakat a dát pro tým víc než normálně." A v hodnocení se zase vrací k poslednímu zápasu ve skupině: "Brazílie byla nejlepší, protože se hrálo kolektivně, ten kolektivní výkon považuji za nesmírně důležitý. Dát všechno pro tým je první předpoklad."


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.