Hlavní favoritky MS basketbalistek na úvod nezaváhaly

Brno - Vstup do mistrovství světa basketbalistek dnes zvládly všechny tři favorizované celky Ruska, Austrálie i USA. Ruské vicemistryně světa v brněnské skupině D jasně porazily Japonsko 86:63 a v pátek je čeká duel s domácí reprezentací, která si poradila s Argentinou 67:53. V Ostravě obhájkyně titulu Australanky porazily Kanadu 72:47 a americké olympijské vítězky přehrály Řecko 99:73. Záznamy utkání sledujte zde.

Rusky o své výhře rozhodly ve druhém poločase, v němž přesněji střílely a v podkošových soubojích naplno uplatnily výškovou převahu. Doskakování ovládly v poměru 61:28. Houževnaté a bojovné Japonky byly nebezpečné především z tříbodového území, odkud skórovaly devětkrát. Rusky měly hlavní oporu v pivotce Marii Stěpanovové, ke které se po změně stran přidaly Irina Osipovová s Ilonou Korstinovou.

Australanky si snadno poradily s Kanadou. V úvodu vedly 18:3, a třebaže pak dovolily soupeři se alespoň částečně přiblížit, zápasu dominovaly, ale překvapivě se trápily při střelbě za tři body. Ze 16 pokusů pouze tři skončily v síťce. Nejlepšími střelkyněmi byly Kristi Harrowerová a hlavní hvězda Lauren Jacksonová se 13 body.

Utkání Kanada - Austrálie

Američanky získaly v ofenzivně laděném utkání s Řeckem už do první přestávky bezpečný náskok, přestože ještě v sedmé minutě vedl soupeř. Pak už se hrálo ale podle amerických not i přes skvělý střelecký výkon Evanthie Maltsiové. Hráčka USK Praha dala 29 bodů včetně šesti trojek a byla střelkyní dne, zdatně jí také sekundovala i Styliane Kaltsiduová s 21 body.

O první překvapení turnaje se postarala Korea vítězstvím nad čtvrtým týmem z posledního MS Brazílií 61:60. Korejky těžily z bleskových protiútoků a vítězství ve vyrovnaném duelu vybojovaly košem šest sekund před koncem. Předcházela mu školácká ztráta míče brazilské rozehrávačky Pintové a Kim Či-jun sólový útok proměnila v nečekané vítězství.

V ostravské skupině A Bělorusko po vyrovnaném průběhu porazilo Čínu 68:57 zlepšeným výkonem v poslední čtvrtině. Hlavní tahounkou běloruského týmu byla Jelena Leučanková, která zaznamenala takzvaný double-double za 20 bodů a 14 doskoků.

Naprosto bez problémů vstoupily do šampionátu mistryně Evropy Francouzky, které deklasovaly Senegal 83:45. Bronzové medailistky z ME Španělsky ještě výraznějším způsobem pokořily dalšího afrického zástupce Mali 80:36.