ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Zanardi vyhrál i silniční závod

Velikost textu:

Londýn - Bývalý pilot formule 1 Alessandro Zanardi přidal ke zlatu z paralympijské časovky další nejcennější medaili v dnešním silničním závodě. Pětačtyřicetiletý Ital ve sprinterském finiši závodu handbiků porazil Jihoafričana Ernsta van Dyka. Účastník 41 velkých cen formule 1, který před jedenácti lety přišel při nehodě v seriálu CART na německém Lausitzringu o obě nohy, zvládl nejlépe 64 kilometrů dlouhou trať v kategoii H4. V Londýně má ještě možnost bojovat o medaili ve štafetě.

Alessandro Zanardi
Alessandro Zanardi

"Jsem opravdu pyšný, že se mi tento závod podařilo vyhrát právě podobným dramatickým způsobem. Ukazuje to, že jsem kompletním cyklistou, přestože nemám nohy. Prostě jsem se snažil v průběhu závodu co nejvíce šetřit," řekl Zanardi.

Závody v silniční cyklistice hostí motoristický okruh v Brands Hatch, kde v minulosti často startoval a dokonce držel traťový rekord ve formuli 3000. Nejen proto si do finiše věřil. "Vím, že jsem dobrý sprinter, nebál jsem se. A vyšlo to," radoval se. Tentokrát však musel hodně taktizovat. "Závod se nevyvíjel tak, jak jsem čekal. Myslel sem, že uniknu a bude stačit zachovat klid, ale ve čtvrtém kole jsem si to zkusil a viděl, že to nepůjde. Takže jsem úplně změnil taktiku," prozradil.

Na automobilové závody nezanevřel ani po své nehodě a v letech 2005 až 2009 se věnoval závodům cestovních vozů na okruzích se speciálně upraveným automobilem. Mezitím už se pustil i do závodění na handbiku a loni získal stříbro na mistrovství světa v časovce. Na paralympiádě si ve středu hned na první pokus zajistil zlato v časovce.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.