ČTsport

ČTsport
pondělí 12. listopadu 2018 Benedikt

Štědrý Putin: Na olympioniky spustil zlatý déšť odměn

Velikost textu:

Moskva - Doslova zlatý déšť odměn se snesl na ruské sportovce, kteří na olympijských hrách v Londýně vybojovali medaile. Za úspěchy pod pěti kruhy dostávají miliony rublů a různé řády. Kreml sice dlouho váhal, zda olympiádu považovat za fiasko, protože sborná poprvé po 60 letech vypadla z první trojky v medailovém pořadí národů. Nakonec ji přece jen označil za úspěšnou.

Rusové oslavují svého trenéra Aleknu
Rusové oslavují svého trenéra Aleknu

Z britských ostrovů olympionici přivezli o jednu zlatou, pět stříbrných a čtyři bronzové medaile více než před čtyřmi lety z Číny. "Samozřejmě, v Pekingu jsme byli třetí v celkovém pořadí, ale v počtu medailí jsme více uspěli v Londýně. O deset medailí více je nepochybně úspěch," prohlásil prezident Vladimir Putin.

Na peněžní odměny za medaile státní pokladna vydělila na 300 milionů rublů (asi 192,5 milionu korun). Po čtyřech milionech rublů za zlato (asi 2,6 milionu korun), 2,5 milionu za stříbro (asi 1,6 milionu korun) a 1,7 milionu rublů za bronz (asi milion korun). Další "dárek" zaplatili ruští podnikatelé. Zlatí sportovci dostali limuzíny Audi A8, stříbrní Audi A7 a nejpočetnější bronzoví se museli spokojit s Audi A6. Slovy komentátorů "k aróma úspěchu patří i vůně benzínu".

Výčet odměn tím nekončí, ale je už dílem regionálních úřadů a sponzorů. Kupříkladu je už známo, že judista Arsen Galstjan za první ruskou zlatou medaili na olympiádě dostal byt a vůz Mercedes, zatímco další šampion Mansur Isajev na odměnách od sponzorů zbohatl o milion dolarů (více než 20 milionů korun).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.