ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Koulařka Ostapčuková přišla kvůli dopingu o olympijské zlato

Velikost textu:
aktualizováno 13. 8. 2012 17:56

Londýn - Vítězka soutěže koulařek na olympijských hrách Naděžda Ostapčuková z Běloruska měla pozitivní dopingový test na anabolický steroid metenolon. Musí tak vrátit zlato a triumf z Pekingu tedy obhájí původně druhá Novozélanďanka Valerie Adamsová. Na stříbrnou pozici se posune Ruska Jevgenija Kolodková, její bronz připadne Číňance Kung Li-ťiao.

Naděžda Ostapčuková
Naděžda Ostapčuková

Jednatřicetiletá Ostapčuková se tak postarala o desátý dopingový případ během her, které v neděli skončily, nicméně poprvé se diskvalifikace týká medailisty. Mezinárodní olympijský výbor uvedl, že bývalá mistryně světa a Evropy Ostapčuková byla poprvé testována den před soutěží a podruhé den po ní. Přítomnost zakázané látky vykázaly oba vzorky.

"Nařídili jsme Běloruskému olympijskému výboru, aby co nejdříve vrátil medaili, diplom a odznak pro medailistu, které sportovkyně dostala," oznámil MOV. Ostapčuková vyhrála přesně před týdnem koulařskou soutěž díky vrhu 21,36 metru a Adamsovou porazila o 66 centimetrů. V červenci na mítinku doma v Minsku zaznamenala výkon 21,58, což byla nejdelší vzdálenost pod otevřeným nebem od roku 1998.

"Samozřejmě budeme proti tomuto rozhodnutí bojovat. Zatím ale není jasné, kde budeme protestovat," uvedla Ostapčuková. Měla by přijít také o prémii v přepočtu tři miliony korun a zvláštní bonus od sponzora, běloruského výrobce uzenin, který slíbil atletům za zlato doživotní zásobování zdarma.

"Naprosto nemám slov. Asi mi bude chvíli trvat, než to zpracuju," uvedla v tiskovém prohlášení po diskvalifikaci Ostapčukové nová vítězka Adamsová. "Zároveň je to povzbuzení pro sportovce, jako jsem já, kteří jsou čistí, že tento systém funguje a dopingoví podvodníci jsou chytáni," dodala sedmadvacetiletá Novozélanďanka.

Trojnásobná mistryně světa Adamsová, jež několik let závodila pod vyvdaným jménem Viliová, tak má z osmi velkých akcí od roku 2007 sedm zlatých medailí. Jedinou porážku jí uštědřila na halovém MS 2010 právě Ostapčuková. Zpráva o dopingu jedné z vítězek her přišla několik hodin poté, co zhasl olympijský oheň, a den poté, co prezident MOV Jacques Rogge označil boj s dopingem za úspěšný.

Před Ostapčukovou byl jediným sportovcem diskvalifikovaným za doping po soutěži v Londýně americký judista Nick Delpopolo, jenž kvůli stopám marihuany ve vzorku moči přišel o sedmé místo v kategorii do 73 kg. Ostatní přistižení měli pozitivní test v přípravném období. Bělorusové poslali domů z Londýna ještě před soutěží kladiváře Ivana Tichona po upozornění Mezinárodní atletické federace, že se v jeho vzorcích odebraných v minulosti objevily zakázané látky.

Dopingový expert Werner Franke:

"Překvapivé na pozitivním testu Ostapčukové je jen to, že je někdo tak hloupý, že se nechá chytit při soutěži. Celý rok plánovala své starty tak, aby nemohla být kompetentně testována."

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.