ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Čeští olympionici v Londýně nasbírali 10 medailí

Velikost textu:
aktualizováno 13. 8. 2012 02:47

Londýn - Nejúspěšnější olympijské hry za posledních šestnáct let mají za sebou čeští sportovci. V soutěžích pod pěti kruhy v Londýně vybojovali celkem deset medailí - čtyři byly zlaté, tři stříbrné a tři bronzové. Sportovci tak svými výkony jasně překonali Peking, Atény, Sydney a i ty nejoptimističtější předpovědi. Lépe dopadli v samostatné historii České republiky pouze na olympiádě v Atlantě v roce 1996, kde tehdejší česká výprava získala ještě o jeden bronz více.

Čeští sportovci při olympijském defilé
Čeští sportovci při olympijském defilé

Jednou z nejúspěšnějších českých sportovkyň vůbec je oštěpařka Barbora Špotáková. Ta v Londýně získala již svou druhou zlatou medaili a - pokud bude závodit i za čtyři roky v Riu - má šanci na vyrovnání rekordu svého slavného trenéra Jana Železného, kterému se povedlo zvítězit na olympijských hrách dokonce třikrát. Na londýnských hrách své soupeřky deklasovala rozdílem když ne několika, tak alespoň jedné třídy - všechny její hody, včetně toho v kvalifikaci, by jí stačily na olympijské vítězství.

Dva ze čtyř českých zlatých úspěchů se přišly až během posledních olympijských dnů - moderní pětibojař David Svoboda dokázal napravit své nepovedené vystoupení z Pekingu, kdy mu v jezdecké části soutěže uškodili rozhodčí. Tehdy prohlásil, že za čtyři roky pojede do Londýna pro výhru. Odvážná slova naplnil dokonale, přestože jeho výsledky v předchozích sezonách nebyly oslnivé. Dle svých slov však vše podřídil olympijskému vrcholu a to se mu beze zbytku vyplatilo. 

Podobně na tom byl biker Jaroslav Kulhavý, suverén loňské sezony, jemuž se také letos příliš nedařilo.  V Londýně na svou velkou chvíli musel čekat až do posledního soutěžního dne, kdy se uskutečnil "jeho" závod na horských kolech. A na ten se připravil skvěle - v dramatickém finiši vybojoval pro Českou republiku první olympijskou medaili v cyklistice v její samostatné historii.

Zlatá byla i skifařka Mirka Knapková. Ačkoliv experti před hrami spíš favorizovali jejího kolegu Synka, který nakonec ve své disciplíně skončil "pouze" druhý, nejcennější z kovů si domů odváží právě 31letá závodnice. Mirka Knapková však uchvátila sportovní fanoušky nejen samotným triumfem, ale i příběhem, který mu předcházel. Skifařka totiž závod absolvovala s natrženým mezižeberním svalem, přesto však soupeřky neměly nejmenší nárok a česká závodnice vyhrála s velkým náskokem. Po čtvrté příčce z Atén a páté z Pekingu si tak sympatická Češka splnila životní sen.

Zlata však činí jen čtyři z celkových deseti medailí, které si z Londýna česká výprava přiváží. O úspěchy se zasloužili především skifaři, slalomáři a rychlostní kanoisté. Kdekoliv u olympijské vody to totiž v Londýně vypadalo, jako by čeští sportovci lovili medaile podběrákem. Zlato, dvě stříbra a bronz bohatě naplnily očekávání, a možná je spíše předčily.

Stříbro mezi skifaři získal Ondřej Synek, který znovu nestačil na svého úhlavního soupeře, Novozélanďana Drysdalea. Ten je několikanásobným mistrem světa a rovněž medailistou z Pekingu. Český závodník s ním svedl úporný boj, přesto se však zkušenosti, a hlavně excelentní výkonnost novozélandského borce, ukázaly býti příliš velkým soustem. Mahé Drysdale je však už pánem v letech, který letos slaví 34. narozeniny, a je otázkou, zda bude vůbec startovat na příštích hrách v Riu. Tam by tak konečně o jeden olympijský cyklus mladší Ondřej Synek mohl sehrát hlavní úlohu ve skifařském závodě.

Vodní slalomáři jsou výjimeční tím, že od zařazení svého sportu do programu olympijských her v roce 1992 v Barceloně vždy přivezli nějaký medailový úspěch. Tentokrát se o něj postaral první kajakářskou olympijskou medailí Vavřinec Hradilek. Výjimečný výkon hodný obdivu ale předvedla i dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová, která byla ve čtyřiačtyřiceti letech čtvrtá v souboji s o generaci mladšími soupeřkami.

Na rozdíl od slalomářů rychlostní kanoisté čekali na cenný kov šestnáct let. Tehdy u toho byl Martin Doktor, který si z Atlanty odvážel dvě zlaté medaile. Nyní se vrátil jako trenér reprezentace, přičemž prý prožil větší nervy, než když závodil sám. Jeho bohaté zkušenosti však v Londýně  pomohly jiným - čtyřkajak ve složení Havel, Trefil, Dostál, Štěrba dosáhl na bronz. Tenhle medailový příběh si prožil hlavně Jan Štěrba, který kvůli obvinění z dopingu málem v Londýně nestartoval.

Stabilními sběrači olympijských cenných kovů jsou střelci. Ti vozí medaile nepřetržitě již od jihokorejského Soulu 1988. Na úvod her sice skončila těsně pod stupni obhájkyně zlata z Pekingu Kateřina Emmons a dlouho to tak vypadalo, že střelnice bude tentokrát pro Čechy zakletá. Proti však byla Adéla Sýkorová a její bronz z malorážky patří do kategorie příjemných překvapení.

Od tenistů se medaile čekaly, spíše však média i experti favorizovali Petru Kvitovou či Tomáše Berdycha. Pro oba zmíněné však turnaj na travnatém wimbledonském povrchu skončil neúspěchem, když vypadli již záhy. Zastoupit je tak musela dvojice Hradecká, Hlaváčková. Česká děvčata v deblu došla až do finále, ve kterém sice nestačila na dominantní duo sester Williamsových, přesto však je stříbro obrovským úspěchem. Na olympiádě přitom Češky startovaly jen díky gestu Květy Peschkeové, která jim přepustila své místo.

Své medailové prokletí na hrách prolomila Zuzana Hejnová, která v běhu na 400 metrů překážek získala bronz. Hejnová již po letech těsných neúspěchů v pódiové umístění takřka přestala doufat, o to příjemnější tak pro ni zisk bronzové medaile je.

A od koho se čekalo na londýnských sportovištích více? Samozřejmě že vše nejde dopředu předpovědět a i ti nejerudovanější z expertů se mohou (a také to často dělají) mýlit, přesto se však více čekalo od již zmíněných tenisových hvězd Berdycha a Kvitové. Ti se však zatím v letošní sezoně spíše hledají. Zklamáním je i bramborová medaile Vítězslava Veselého, který sice exceloval v kvalifikaci, hlavní závod ho však již v takové fyzické - a hlavně psychické - pohodě nezastihl. Neúspěšný pokus o obhajobu úspěchu z minulých let za sebou mají Kateřina Emmons a David Kostelecký. Složité a strastiplné chvíle si prožily také české basketbalistky, když se na svém turnaji většinu času trápily a jen těsně postoupily do vyřazovacích bojů. V nich však pookřály a dlouho to vypadalo, že by mohly dosáhnout i bran semifinále. Nakonec však ve svém souboji s Francií jen těsně podlehly a skončily poražené.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.