ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar
Téma Událostí

První hry, na kterých každou zemi reprezentovaly i ženy

Velikost textu:

Londýn – Londýn coby bývalá metropole největšího světového impéria patří mezi města, kde se potkávají a mísí kultury z celé planety. Olympijské hry v tomto ohledu na londýnskou tradici pouze navázaly. Soutěžilo tu přes 10 tisíc sportovců z 204 zemí. Olympiáda tak kosmopolitní charakter osmimilionového sídla ještě prohloubila – a to nejen proto, že k jeho obyvatelům nejspíš přibylo i sedm členů kamerunské výpravy, kteří odešli z olympijské vesnice a nejspíš hodlají emigrovat.

Sarah Attarová
Sarah Attarová

Nebývalou rozmanitost zažila i sportoviště. Londýnské hry jsou totiž první, kam všechny země vyslaly v roli soutěžících vedle mužů i ženy. Judistka Wodždan Šaherkáníová sice prohrála své utkání za 82 sekund, pro saúdské dívky, které nesmějí na tělocvik, ale vybojovala mnohem víc.

Podobně jako její krajanka, běžkyně Sarah Attarová. Ačkoliv doběhla jako poslední, sklidila největší potlesk. "Pro ženy v Saúdské Arábii je to něco úžasného. Teď můžeme opravdu prorazit," říká.

Oficiálně o medaile soutěžilo 204 národů, ne všichni ale mohli reprezentovat ten svůj. Jedním z nich byl i Jihosúdánec Guor Marial. Jeho nově vzniklá vlast zatím nemá olympijský výbor, a proto musel běžet svůj maraton pod olympijskou vlajkou.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.