ČTsport

ČTsport
úterý 20. listopadu 2018 Nikola

Poslední zlato z londýnského ringu bere domácí boxer

Velikost textu:
aktualizováno 12. 8. 2012 18:27

Londýn - Olympijské hry v Londýně dnes uzavírají finálové souboje boxerů. Jako první se do čtyř rohů postavil Mongol Nyambayar proti Kubánci Ramirezovi v kategorii muší váhy. Osmnáctiletý Ramirez Carrazana měl od začátku zápasu lehkou převahu a nakonec Nyambayaru porazil výsledkem 17:14 a připsal si tak první výrazný úspěch v seniorské kategorii. Kuba navíc slaví už páté zlato z letošních her.

Rus Egor Mekhontcev slaví vítězství po finálovém zápase lehké váhy boxu
Rus Egor Mekhontcev slaví vítězství po finálovém zápase lehké váhy boxu

Jednoznačnější výsledky přinesly zápasy lehké a velterové váhy. V lehké váhové kategorii do 60 kg proti sobě nastoupil Ukrajinec Vasyl Lomachenko a Korejec Han Soonchul. Lomachenko, který získal zlatou medaili na OH v Pekingu, nastoupil proti Soonchulovi zostra a od prvního kola ho nepustil do vedení. Zápas skončil výsledkem 19:9 a přinesl Lomachenkovi další olympijské zlato.

Ve velterové váze do 69 kilogramů proti sobě nastoupili boxeři domácí Velké Británie a Kazachstánu. Domácímu Fredie Evansovi se ani s fanoušky v zádech nepodařilo dostat do vedení, zlato získal se skóre 17:9 Kazach Sapiyev.

Těžké váhy rozhodovali rozhodčí

O souboji v polotěžké váze do 81 kilogramů rozhodly až praporky rozhodčích. První kolo opanoval Rus Egor Mekhontcev, ve druhém kole se ale stav otočil ve prospěch Kazacha Adilbeka Niyazymbetova. Třetí kolo skončilo remízou a stejně tak celý zápas. Po celkovém výsledku 15:15 tak museli vítěze určit rozhodčí. Ti nakonec přiřkli zlato ruskému reprezentantovi.

Netěžší váhu nad 91 kg ovládl domácí boxer Anthony Joshua. Ten sesadil z olympijského trůnu Itala Cammarelleho. Joshua nastoupil do zápasu bez respektu, jako by si ani neuvědomoval, že v opačném rohu stojí obhájce olympijského zlata z Pekingu a bronzový boxer z Atén. První kolo ale těsně prohrál a do druhého kola tak nastoupil opatrněji. Cammarelle začal diktovat tempo zápasu a svůj náskok navýšil na tři body. Do třetího kola už Joshua nastupoval jako ten, který nemá co ztratit. Do hlavní role se taky dostali domácí fanoušci, kteří hnali mladého Brita až k historickému úspěchu. V posledním kole zvítězil Brit 8:5 a utkání v závěru dokázal vyrovnat až na 15:15. Vítězství mu pak přiřkli rozhodčí na praporky. " Třetí kolo bývá z mé strany vždycky dobré. Jsem bojovník. Pořád dokola jsem si přehrával zápas Leonida z filmu o Sparťanech. Od něj jsem se naučil jednu věc - nikdy se nevzdávej," prozradil svůj vítězný recept dvaadvacetiletý Brit. Zároveň také vysekl poklonu domácím fanouškům. "Zase přišli, je neděle a neděle je svátkem a já jsem jim požehnal."

Domácí boxeři tak uzavřeli své úctyhodné vystoupení na domácím ringu dalším úspěchem. V Londýně byli spolu s ženskými kolegyněmi nejúspěšnější boxerskou výpravou. Vyboxovali pro Velkou Británii 3 zlaté, 1 stříbrnou a 1 bronzovou medaili.

Výsledky boxerského turnaje mužů na OH v Londýně:

Do 52 kg:

Finále: Ramirez (Kuba) - Njambajar (Mong.) 17:14.

Konečné pořadí: 1. Ramirez (Kuba), 2. Njambajar (Mong.), 3. Alojan (Rus.) a Conlan (Ir.), 5. Ocasio (Portor.), Latipov (Uzb.), Oubaali (Fr.) a Selby (Brit.).

Do 60 kg:

Finále: Lomačenko (Ukr.) - Han Sun-čchul (Korea) 19:9.

Konečné pořadí: 1. Lomačenko (Ukr.), 2. Han Sun-čol (Korea), 3. Toledo (Kuba) a Petrauskas (Lit.), 5. Verdejo (Portor.), Žajlavov (Kaz.), Valentino (It.) a Gaibnazarov (Uzb.).

Do 69 kg:

Finále: Sapijev (Kaz.) - Evans (Brit.) 17:9.

Konečné pořadí: 1. Sapijev (Kaz.), 2. Evans (Brit.), 3. Šelesťuk (Ukr.) a Zamkovoj (Rus.), 5. Vastine (Fr.), Clayton (Kan.), Spence (USA) a Maestre (Ven.).

Do 81 kg:

Finále: Mechoncev (Rus.) - Nijazimbetov (Kaz.) 15:15, Mechoncev zvítězil rozhodnutím rozhodčích.

Konečné pořadí: 1. Mechoncev (Rus.), 2. Nijazimbetov (Kaz.), 3. Falcao (Braz.) a Gvozdyk (Ukr.), 5. Razulov (Uzb.), La Cruz (Kuba), Rúzbahání (Írán) a Benčabla (Alž.).

Nad 91 kg:

Finále: Joshua (Brit.) - Cammarelle (It.) 18:18, Joshua zvítězil rozhodnutím rozhodčích.

Konečné pořadí: 1. Joshua (Brit.), 2. Cammarelle (It.), 3. Medžidov (Ázerb.) a Dyčko (Kaz.), 5. Kean (Kan.), Čang Č'-lej (Čína), Ardžáví (Mar.) a Omarov (Rus.).

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.