ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Japonci protestují proti vyřazení Murofušiho z voleb do komise MOV

Velikost textu:

Londýn - Mezinárodní olympijský výbor zatím nemůže formálně přijmout do svých řad čtyři nové členy komise sportovců. Japonská výprava totiž podala protest proti tomu, že byl z volby vyřazen kladivář Kodži Murofuši. MOV jeho zvolení stejně jako v případě tchajwanského taekwondisty Čhhu Mu-jien zrušil kvůli údajně agresivní volební kampani.

Kodži Murofuši
Kodži Murofuši

Oba dva by byli přitom díky obdrženým hlasům do komise sportovců přijati, nicméně MOV je vyřadil. "Je nepochybné, že došlo k porušení pravidel," uvedl prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

S tím však Japonci nesouhlasí. Podle nich byl Murofuši vyřazen jen proto, že jinému sportovci na svém iPadu ukazoval, jak se na webu MOV do komise hlasuje. Člen Japonského olympijského výboru Jasuhiro Nakamori uvedl, že má fotografické důkazy, že bronzový Murofuši neukazoval materiály sám o sobě. "V žádném případě nepropagoval svou kandidaturu," řekl Nakamori.

"Je to opravdu ostuda. Stále ještě neznám ohledně té volby celou pravdu, ale rád bych všem poděkoval za podporu. Od nynějška se budu koncentrovat na práci ne v Mezinárodním, ale Japonském olympijském výboru," uvedl bronzový medailista ze soutěže kladivářů v Londýně.

Čhhu Mu-jien uvedl, že dostal před dvěma týdny od MOV dopis, v němž stálo, že prý rozdával sportovcům sladkosti. "Snažil jsem se MOV vysvětlit, že jsem nikdy nikomu lízátka nenabízel. Zároveň jsem jim řekl, že jsem pouze ostatním sportovcům na iPadu vysvětloval volební proceduru, ale přestal jsem s tím, když jsem v červenci dostal ten varovný dopis," dodal.

Nejvíce hlasů získala Slovenka Barteková

Po vyřazení Murofušiho a Čhhu Mu-jiena byli do komise na osm let zvoleni slovenská střelkyně Danka Barteková, australský veslař James Tomkins, plavkyně Kirsty Coventryová ze Zimbabwe a francouzský vodní slalomář Tony Estanguet. O zvolení se ucházela také česká oštěpařka Barbora Špotáková, jež mohla vystřídat svého trenéra Jana Železného, který v komisi končí, ale nedostala potřebný počet hlasů.

Pro jednotlivé kandidáty hlasovali sportovci v Londýně od 16. července do 8. srpna. Slovenka Barteková dostala 2 295 hlasů, nejvíc ze všech. Olympionici dali 21 kandidátům celkem 6 924 hlasů.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.