ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Pyšný trenér Železný o Veselém: Měl jen den blbec

Velikost textu:

Londýn - Třebaže oštěpař Vítězslav Veselý nevyhrál, trenér Jan Železný na něj byl po olympijském finále pyšný. "Měl den blbec," řekl kouč, jehož favorizovaný svěřenec skončil těsně pod stupni vítězů. Přitom v Londýně předvedl suverénně nejdelší hod ze všech, jenže už v kvalifikaci.

Jan Železný s Vítězslavem Veselým
Jan Železný s Vítězslavem Veselým

"V hlavě to nebylo, neměl strach, nezalekl se té šance, ale prostě to nešlo. Věřil jsem, že se srovná, že se vzpamatuje. Musí to být pro něj obrovské zklamání, protože čtyřleté čekání na další olympiádu je dlouhé," poznamenal světový rekordman Železný.

Veselý zatím nedozrál k medaili na globální akci, byť mu je 29 let. Do absolutní světové špičky se propracoval až v posledních dvou letech, přes svou hloubavou povahu se naučil ovládat mysl, přestal nad svými hody zbytečně moc přemýšlet, pohyby zautomatizoval. Zatím ale zřejmě není vyvolený, jako byl Železný. Ten vždy na velké akci exceloval, vyhrál třikrát olympiádu i mistrovství světa.

"Vyvolených je strašně málo," podotkl Železný. "Někteří jsou mimořádní, jako jsem možná třeba býval i já, jako je Bára (Špotáková). Nedělají technické chyby při takových vypjatých situacích," konstatoval Železný. "Ale na Víťu jsem stejně pyšnej," prohlásil. Kdyby mu někdo před sezonou řekl, že Veselý vyhraje titul mistra Evropy v Helsinkách, bude čtvrtý na olympiádě a zlepší si osobní rekord, bral by to všemi deseti.

Londýnský závod vyhrál naprosto nečekaně devatenáctiletý Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga. Vytvořil si osobní rekord 84,58, který překvapivě stačil na titul.

Vítězslav Veselý
Vítězslav Veselý

"V oštěpu se může dít cokoliv. A tady se to stalo. Borec, kterého byste si mohli odškrtnout, že finále je pro něj obrovský úspěch, a on je šampion," uvedl Železný. "Každý cítil šanci, šel do toho a mlátil do toho jako kamenem místo oštěpu. Chyběla uvolněnost. Walcott byl jediný uvolněný. Kluk bez zábran," všiml si.

Železný bude ještě minimálně čtyři roky pracovat jako trenér. "Věřím, že touto olympiádou to ještě neskončilo. Chci ty kluky dotáhnout do konce. Až mi někdo z nich udělá medaili na olympiádě, tak to zabalím," prohlásil. Nevyloučil, že by někdy v budoucnu kandidoval do Mezinárodního olympijského výboru, v němž jako člen komise sportovců letos skončil.

Českou oštěpařskou legendu může alespoň těšit, že nevyhrál Nor Andreas Thorkildsen a třetí zlatou medailí v řadě se mu nevyrovnal. "Zůstal jsem jediný. Ale kdybych to mohl vyměnit, že Andreas vyhraje a Víťa si odveze domů medaili, udělám to hned," dodal.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.