ČTsport

ČTsport
sobota 17. listopadu 2018 Mahulena

Korejský fotbalista nedostal medaili kvůli politickému nápisu

Velikost textu:

Londýn - Korejský fotbalista Pak Čong-U, který se při oslavách třetího místa vyjádřil nápisem k politickým sporům s Japonskem, nedostal bronzovou medaili. V sobotu na slavnostním vyhlášení ve Wembley chyběl. Korejci v Cardiffu po výhře právě nad Japonci 2:0 získali vůbec první olympijskou medaili ve fotbale v historii.

Fotbalisté Koreje
Fotbalisté Koreje

Po souboji o první fotbalovou medaili pro Asii pod pěti kruhy od roku 1968 byl Pak Čong-U vyfotografován s nápisem "Tokdo je naše území", čímž se postaral o politický skandál. O neobydlené souostroví, které je rybářskou baštou, se země přou už od roku 1905 a v současné době je spravováno korejskou stranou. Korejci jej nazývají Tokdo a Japonci Takešima.

Případ vyšetřuje Mezinárodní olympijský výbor společně s Mezinárodní fotbalovou federací FIFA a korejské výpravě v sobotu doporučily, aby se Pak Čong-U vyhlášení nezúčastnil.

Po finálovém utkání na stadionu ve Wembley, v němž zdolalo Mexiko Brazílii 2:1, si proto bronz převzalo jen sedmnáct korejských fotbalistů. "Věříme, že to nebyl od hráče úmysl. Děláme všechno proto, abychom tento problém vyřešili," omluvila se v oficiálním prohlášení korejská výprava.

Souostroví je v současné době horkým zahraničněpolitickým tématem v obou asijských zemích. Kvůli návštěvě jihokorejského prezidenta na ostrovech Japonci odvolali svého velvyslance ze Soulu.

Zdroj: ČTK, novinky.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.