ČTsport

ČTsport
čtvrtek 15. listopadu 2018 Leopold

Londýn se chystá na závěrečný ceremoniál

Velikost textu:
aktualizováno 12. 8. 2012 20:00

Londýn - Poslední den her nabízí závěrečné olympijské závody a klání, večer už dostane prostor závěrečný ceremoniál, který londýnské slavnosti sportu zakončí. Dá se čekat stejně bombastická, avšak nepatetická podívaná jako byla ta, kterou se letní olympijské hry před dvěma týdny otevřely. Vlajkonoškou české výpravy bude Barbora Špotáková. Závěrečný ceremoniál sledujte živě od 22:00 na ČT4 a našem webu. Přineseme z něj i textový on-line přenos.

Londýnský olympijský stadion
Londýnský olympijský stadion

Závěrečný ceremoniál se otevře zhruba dvacetiminutovým hudebním představením, které celému světu alespoň ve zkratce znázorní rozmanitý život v kosmopolitní metropoli. Poté se již na osmdesátitisícový stadion vydají samotní sportovci - tentokráte ne postupně seřazeni dle jednotlivých zemí, ale najednou. To by mělo znázorňovat celsitvost a pospolitost nejen olympijského, ale i celého světa.

O ceremoniálu jeho režisér Kim Gavin, který již zvládl režírovat například koncertní show skupiny Take That, řekl - "Tou pravou show je samotná olympiáda, samotný sport. Pro mě je možnost stát za finální podobou ukončení olympijských her obrovská pocta. Chci, aby ten ceremoniál byla zábava, aby hrál všemi barvami. Chtěl bych, aby se na něj vzpomínalo jako nejlepší aftershow party, která kdy byla." Společně s představeními na stadionu bude paralelně probíhat i koncert v londýnském Hyde Parku, kde vystoupí již zmínění Take That nebo nedávno vzkříšení Blur.

V první fázi, která by měla trvat zhruba hodinu, představí plejádu britských hudebních umělců. Dopředu oznámeni jsou například legendární The Who, popový idol George Michael nebo aktuální hvězdička celosvětových hitparád Ed Sheeran. Chybět nebudou ani autoři oficiální olympijské skladby, monumentálně znějící trio Muse.

Kim Gavin:

Všichni vystupující budou samozřejmě zpívat naživo. Nebude jedno velké pódium, umělci budou vystupovat všude možně na stadionu.

Mimo hudebních hvězd se představí i jiné persony britského veřejného života. Bude se jednat například o modelku Kate Moss nebo člena slavných Monty Python Erica Idla. Ten byl měl zazpívat známou skladbu Always Look on the Bright Side of Life.

Vlajkonošem domácí britské výpravy bude jachtař Ben Ainslie, který zde získal již svou čtvrtou olympijskou medaili a stal se tak vůbec nejúspěšnějsím závodníkem tohoto sportu v historii. Ainslie se také svěřil s tím, co si myslí o dnes končících hrách.

Ben Ainslie:

Jsou to naše (britské) nejúspěšnější olympijské hry v historii. Myslím si, že za to vděčíme především fantastickým divákům zde v Londýně.

V osmi minutách se také představí pořadatelská země příštích her Brazílie. Starosta Londýna Boris Johnson by následně měl předat symbolickou olympijskou vlajku do rukou svého protějška, starosty Rio de Janeira.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.